Sa oled siin

EESTI JA ÜHENDKUNINGRIIGI MAJANDUSSUHTED

Viimati uuendatud: 17.10.2018

Majanduslepingud

Eesti ja Ühendkuningriigi majandussuhted on suures osas reguleeritud mõlema riigi Euroopa Liidu liikmelisusest tulenevate õiguste ja kohustustega, millest olulisemad on Ühisturu põhimõtted (kaupade, teenuste, kapitali ja inimeste vaba liikumine Ühisturu piirides).

Seoses Ühendkuningriigi väljaastumisega Euroopa Liidust alates 30.03.2019. a jäävad need kohustused kehtima üleminekuperioodi ajaks, mis lõppeb 31.12.2020. Seda juhul, kui ELi ja Ühendkuningriigi vahel sõlmitakse väljaastumisleping, mis jõustub enne 30.03.2019. Kui lepingu osas kokkuleppele ei jõuta, hakkavad EL liikmesriikide ja Ühendkuningriigi vahelises kaubavahetuses kehtima WTO reeglid. Eesti eesmärk on jõuda väljaastumislepingus õigeaegselt kokkuleppele ning saavutada tulevikusuhete läbirääkimistel võimalikult kõikehõlmav ja ambitsioonikas vabakaubandusleping Ühendkuningriigi ja ELi vahel. 

Lisainfo Ühendkuningriigi EList lahkumise mõjude kohta vt: https://vm.ee/et/mida-vaja-teada-seoses-brexitiga.

Praegu kehtivad Eesti ja Ühendkuningriigi vahel sõlmitud järgmised kahepoolsed majanduslepingud:

Eesti ja Mani saare vahel on sõlmitud hoiuste intresside maksustamise kokkulepe ja tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise leping.

Eesti ja Jersey vahel on samuti sõlmitud hoiuste intresside maksustamise kokkulepe ja tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise leping.

Majanduskoostöö ja kaubavahetus

Eesti ja Ühendkuningriigi majanduskoostöö on praktilise iseloomuga. Eesti poolelt võib täheldada aktiivsust Ühendkuningriigi masinatööstuse, mööbli- ja puidusektoris, samuti teenuste vallas. Ühendkuningriigi huvi on keskendunud peamiselt tekstiili- ja toidutööstusele, samuti teenuste- ning energeetikasektorile. Samas on tootmise kallinemie Aasias pannud nii mõnegi Ühendkuningriigi jaekaubaketi otsima uusi koostööpartnereid Eestist. Eesti taustaga ettevõtetest on Ühengkuningriigis äramärkimist leidnud idufirmad ja uudseid tehnoloogilisi lahendusi pakkuvad firmad. Arvestades Londoni tähtsust üleilmse tõmbekeskusena, on Eesti ettevõtete esiletõus sellises konkurentsis märkimisväärne, äridiplomaatia seisukohalt aitab iga edulugu Eestit ja meie investeerimiskeskkonda propageerida.

Täpsem ülevaade Eesti ja Ühendkuningriigi kaubandussuhetest ja majanduskoostööst on leitav: https://london.mfa.ee/et/majanduskoostoo-ja-kaubavahetus/.

Viimati uuendatud: 17. Oktoober 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.