Sa oled siin

Eesti Euroopa Nõukogu eesistumine


Eesti on Euroopa Nõukogu (EN) ministrite komitee eesistuja 18. maist kuni 22. novembrini 2016, mil Eesti välisminister on organisatsiooni poliitiliseks juhiks. Eesti liitus 27. liikmesriigina Euroopa Nõukoguga 14. mail 1993. Eesti ENi kuulub 47 liikmesriiki, kes juhivad kordamööda kuue kuu kaupa ministrite komiteed. Eesti võtab eesistumise üle Bulgaarialt mais 2016 ja annab üle Küprosele novembris 2016. Eesti esimene eesistumine ENi ministrite komitees toimus 1996. aasta maist novembrini toonase välisministri Siim Kallase juhtimisel.

Eesti saab Euroopa Nõukogu liikmeks. 14. mai 1993. Dokumentidele kirjutavad alla välisminister Trivimi Velliste ja peasekretär Catherine Lalumière.

Eesti saab Euroopa Nõukogu liikmeks. 14. mai 1993. Dokumentidele kirjutavad alla välisminister Trivimi Velliste ja peasekretär Catherine Lalumière.

Eesti tegevuse eesmärgiks Euroopa Nõukogus on edendada demokraatiat ja inimõigusi kõigis ENi liikmesriikides ja ENi partnerriikides koostöös Euroopa Nõukogu peasekretäri ja teiste kehamitega, näiteks EN parlamentaarse Assamblee ja Euroopa Inimõiguste kohtuga. Eesti kui EN liikmesriigi ja eesistuja jaoks on oluline hoida Euroopa inimõiguste konventsiooni ja inimõiguste kohtu otsuste autoriteeti ning edendada rahvusvahelise õiguse norme.

Eesti alalise esindaja ülesandeks Euroopa Nõukogu juures on koos Eesti esindusega koondada 47 liikmesriigi vaated ja seisukohad, juhtida tõhusalt otsustusprotsessi võimalikult kaasaval ja tasakaalukal moel. See ülesanne tähendab tihedat koostööd delegatsioonidega, EN kehamitega ja vabaühendustega. Lisaks on alalisel esindajal väga oluline roll olla Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuste täitmise ülevaatajana.

Kultuuriprogramm

 

Eesistumise raames toimuvad mitmed Eesti kultuuri tutvustavad üritused Strasbourgis, mis annavad võimaluse viia Eesti kultuuri lähemale nii Strasbourgi kui ka Alsace’i regiooni elanikeni.

25. mail 2016 avatakse Euroopa Nõukogu palees Annika Haasi näitus „Meie, mustlased“ toimub klaverikontsert Estonia klaveril. Juunis ja oktoobris on kinos Cinema Odyssée kavas Eesti filmiprogramm. Hotellis Sofitel tutvustatakse Eesti toidukultuuri, Eesti raamatuillustraatorite loomingut ja ehtekunsti. Lisaks esitletakse kevad/suvisel hooajal Eesti arhitektuurinäitust, sügisel tänavakunsti ning toimub veel teisigi kultuurisündmusi.

 

Prioriteedid

 

Eesti Euroopa Nõukogu eesistumise ürituste kalender

 

Eesti Euroopa Nõukogus

 

Euroopa Nõukogu

 

Viimati uuendatud: 19. Mai 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.