Sa oled siin

Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi tegevused 1998. aastal

TAUSTAINFO

1998 on esimene aasta, kui Eesti riik nägi ette vahendid riikliku arengu- ja humanitaarabi osutamiseks.

Eesti humanitaar- ja arenguabi tegevused 1998.aastal (kroonides)
1. 500 000 kr Tšehhi üleujutuste tagajärgede likvideerimiseks tsemendiabi
2. 500 000 kr Poola üleujutuste tagajärgede likvideerimiseks tsemendiabi
3. 138 000 kr Ukraina -- Tšernobõli piirkonna laste laager Eestis
4. 51 300 kr Eurointegratsioonialane seminar Ukraina riigiametnikele
5. 484 644 kr Toiduabi üleujutuste piirkonnale Lääne-Ukrainas
6. 1 638 000 kr Hõimurahvaste (Venemaa) hariduse omandamise toetamiseks Eesti kõrgkoolides
7. 1 095 213 kr Venemaa - Ivangorodi veevõlg (kanalisatsiooni-maksed: oktoober, november, detsember)
8. 500 000 kr Venemaa - ravimiabi Pihkva oblastile
9. 250 000 kr Vabatahtlik annetus ÜRO Lastefondile (UNICEF)
10. 120 000 kr Vabatahtlik annetus ÜRO neljale inimõiguste kaitsega seotud fondile
11. 250 000 kr Vabatahtlik annetus Rahvusvahelisele Punase Risti Föderatsioonile (ICRC)
Kokku 5 527 157 kr  

Poola ja Tšehhi:

1997. aastal leidsid nimetatud riikides aset ulatuslikud üleujutused. Omapoolse toetusena üleujutuste tagajärgede likvideerimisel tegi Eesti Vabariigi Valitsus otsuse anda humanitaarabi Poola Vabariigile ja Tšehhi Vabariigile kokku 1 miljoni krooni ulatuses. Abi vormiks oli tsemendi tarnimine üleujutuspiirkondadesse. Poolas oli abisaajaks Walbrzychi vojevoodkond ja Tšehhis Mikulovice linn, kus tsementi kasutati sildade taastamiseks ja hooldekodu ehitamiseks peavarju kaotanud peredele.

Ukraina:

Lastelaager - Slavutitši linna Tallinna linnajao 20 last viibisid Eestis, Loksa lähedal asuvas Kotka laagris kolm nädalat, et kosuda ja veeta suvepuhkust. Need lapsed on pärit piirkonnast, mis siiamaani kannatab 12 aastat tagasi toimunud katastroofi tagajärjel. Eesti Vabariigi Valitsus eraldas 138 000 krooni laagri korraldamiseks (lennupiletid, majutus, söök, ekskursioonid, natuke taskuraha).

Eurointegratsioonialane seminar - novembris korraldati Ukraina riigiametnikele seminar, mille käigus tutvustati Eesti kogemust eurointegratsioonis.

Toiduabi - Lääne-Ukrainat tabanud suurte üleujutuste tagajärjel tekkis piirkonnas vajadus muu hulgas ka toiduainete järele. Eesti saatis piirkonda piimapulbrit ja konserve.

Hõimurahvad:

Haridusministeeriumile eraldati 1,638 miljonit krooni omariikluseta sugulasrahvaste Eesti ülikoolides õppimisega seotud kulude katteks. Osa summast kasutati õppemaksu tasumiseks ja osa elamiskulude katteks Eestis.

Venemaa:

Ivangorodi veevõlg - Vabariigi Valitsus eraldas 1 095 213 krooni AS Narva Vesi poolt Ivangorodile esitatud oktoobri, novembri ja detsembri kanalisatsiooniarve katteks. Jaanilinna veevõlg ASle Narva Vesi ületas 17 miljonit krooni. Leningradi oblast esitas võla tasumiseks mitmeid maksegraafikuid, millest aga kinni ei peetud. Maksed tehti hoidmaks puhastusseadmeid töös.

Ravimiabi - Vabariigi Valitsus eraldas 500 000 krooni tulenevalt Pihkva oblasti administratsiooni ja Venemaa Punase Risti Pihkva oblasti komitee palvest saata ravimiabi Pihkva oblasti haiglatele. Ravimid toimetati abivajajateni Eesti Punase Risti abil, lähtudes eelkõige rahvusvaheliselt aktsepteeritud esmavajalike ravimite nimekirjast ja vähem kindlustatud elanikkonna kihtide vajadustest.

ÜRO vabatahtlikud fondid:

UNICEF - ÜRO Lastefondi tegevuseks on rohkem kui 130 riigi tervishoiu-, toitlustamis-, haridus- ja keskkonnaprogrammide toetamine; samuti antakse hädaabi. UNICEF saab oma vahendid peamiselt vabatahtlikest annetustest, Eesti annetus oli seotud Kosovo abistamisele suunatud programmi alafinantseeritusega.

Inimõiguste kaitse fondid - Vabariigi Valitsus eraldas 120 000 krooni Eesti vabatahtliku annetusena neljale ÜRO inimõiguste kaitsega seotud fondile - Põlisrahvaste Fondile, Põlisrahvaste Kümneaastaku Fondile, Tehnilise Abi ja Koostöö Fondile, Inimõiguste Ülemkomissari Büroo Tegevuse Toetamise Sihtfondile. Põlisrahvaste Fondi on Eesti teinud annetusi alates 1996. aastast.

ICRC - Rahvusvaheline Punase Risti Komitee toimib ainult liikmesriikide vabatahtlikest annetustest. Eesti ühines nelja Genfi konventsiooni (1949. aastast) ja nende lisaprotokolliga (1977. aastast) 18. jaanuaril 1993. aastal, kuni 1998.a. pole Eesti aga organisatsiooni rahaliselt toetanud. Käesolev annetus oli Eesti esimene sissemakse ICRC tegevusse.

Viimati uuendatud: 15. Oktoober 2010

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.