Sa oled siin

Demokraatiate Ühendus

Demokraatiate Ühendus (Community of Democracies, CoD)

Eesti on CoD liige, kuna oleme huvitatud demokraatia levitamisest ja tugevdamisest maailmas.  CoD ühendab demokraatlikele põhimõtetele ja nende edendamisele pühendunud riike üle kogu maailma.  Ühenduse  alusdokumendiks on 2000. aasta Varssavi deklaratsioon, mis kinnitab iga osaleva valitsuse kohustust toetada ja tugevdada demokraatlikke väärtusi ja praktikat. Ühendusel on 106 liikmesriiki ning omavahelise tiheda koostöö keskmes on demokraatlike vabaduste ja õigusriigi edendamine, näiteks vabade valimiste läbiviimine, sõnavabaduse, kogunemis- ja koosolekuvabaduse tagamine, juurdepääs haridusele ja kodanikuühiskonna toetamine.

Eesti liitus CoDga juba selle loomisel Poola ja USA välisministrite (B. Geremek ja M. Albright) poolt 2000. aastal. Alates 2017. aasta teisest poolest on CoD peasekretär Thomas E. Garrett USAst. Eelmine ehk esimene peasekretär oli suursaadik Maria Leissner Rootsist. CoD sekretariaat asub Varssavis. Liikmesriikide kontaktisikute kohtumised toimuvad neli korda aastas ning üle kahe aasta peetakse ministrite konverentse, millega paralleelselt toimuvad vabaühenduste üritused, noorte foorumid ja parlamentide kohtumised.

CoD eesistujaroll roteerib kontinentide vahel kahe aasta kaupa. Hetkel on eesistujaks Tšiili, eelmine oli USA ning üle-eelmine El Salvador.

Alates 2015. aastast on Eesti CoD 30-liikmelise juhtnõukogu (Governing Council) liige, et aidata efektiivsemalt kaasa stabiilsuse loomisele maailmas läbi heade valitsemistavade ja oma reformikogemuse jagamise. Demokraatia edendamisel mängib rolli avatud valitsemise juurutamine, kui uuenduslik ja avatud instrument õigusriigi aluseks olevate põhimõtete levikuks, mis on leidnud järgimist paljude riikide ja organisatsioonide poolt.

Eesti on jaganud oma e-valitsemise arengu kogemusi paljudesse riikidesse üle maailma nii kahe- kui mitmepoolsete projektide kaudu, sest oleme veendunud, et e-valitsemine aitab kaasa demokraatia edendamisele. Me hoolime inimõiguste ja põhiväärtuste, millesse ise usume, tugevdamisest globaalsel tasandil.

Oluline Eesti astutud samm organisatsiooni sees on ühine initsiatiiv koos USAga - Leaders Engaged in New Democracies  (LEND). Eesti on koos USAga initsiatiivi looja ja eesistuja. LENDi kaudu on võimalus toetada siirderiike demokraatlike reformide läbiviimisel ja innustada neid enda eeskujul reformide teele asuma. Initsiatiivi kuulutasid välja USA ja Eesti välisministrid Hillary Clinton ja Urmas Paet CoD tippkohtumisel Mongoolias 2012. aasta juulis.  Seni on LENDi raames nõustatud Moldovat ja Tuneesiat.

Välisministeerium on toetanud CoD tegevust ja LEND initsiatiivi 117 400 euroga (2012-2017). 

Viimati uuendatud: 28. Märts 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.