Sa oled siin

Brexit ühinguõiguses

Kuidas toimub Brexiti järgselt Ühendkuningriigis asutatud ühingute tunnustamine?

  • Brexiti järgselt tunnustatakse Ühendkuningriigis asutatud ühinguid rahvusvahelise eraõiguse seaduse mitte automaatselt Euroopa Liidu toimimise lepingu alusel. Rahvusvahelise eraõiguse seaduse järgi kohaldatakse juriidilisele isikule üldreeglina selle riigi õigust, kus ta on asutatud – Ühendkuningriigis asutatud ühingu puhul ÜK õigust. See tähendab, et ühingu juriidilist staatust ning piiratud vastutust tunnustatakse Ühendkuningriigi õiguse järgi.
  • Erandiks on olukord, kus juriidilist isikut juhitakse tegelikult Eestist või tema põhitegevus toimub Eestis – sellisel juhul kohaldatakse juriidilisele isikule Eesti õigust. Riigikohus on tõlgendanud, et välismaa ühingu põhitegevus toimub Eestis näiteks siis, kui Eesti füüsilisele isikule on antud ühingu esindamise ja/või pangakonto käsutamise õigus ja Eestis on tehtud oluline osa äriühingu tehingutest või pangatoimingutest. Näiteks on raha ühingu kontolt võetud välja Eestis. Kui taoline ühing on registreeritud Ühendkuningriigis, siis ühingut Eestis juriidilise isikuna ei tunnustata ja ühingu tegevus ning vastutus kohustustuste eest lasub isikutel, kes tema eest tegutsesid.

Mis muutub kui välismaa ühingu Eesti filiaali juhatuse liikme elukoht asub Ühendkuningriigis?

  • Brexiti järgselt ei kuulu Ühendkuningriik ka enam Euroopa Majanduspiirkonda. Äriseadustik ütleb, et välismaa äriühing peab määrama filiaalile kontaktisiku, kui vähemalt poolte välismaa äriühingu filiaali juhatajate elukoht ei asu Eestis, mõnes teises Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis või Šveitsi konföderatsioonis. Kontaktisikule saab Eestis kätte toimetada ettevõtja menetlusdokumente ja ettevõtjale suunatud tahteavaldusi.

Kas Eesti ühingutel on võimalik Brexiti järgselt ühineda mõne Ühendkuningriigi ühinguga?

  • Eesti äriregistrisse kantud aktsiaselts või osaühing võib piiriüleselt ühineda ainult teise Euroopa Majanduspiirkonna piiratud vastutusega äriühinguga. Seega, Ühendkuningriigi lahkumisel Euroopa Liidust ei ole võimalik enam ühineda ÜK-s asutatud ühingutega. Brexiti toimumise hetkel pooleliolevad ühinemismenetlused selliste ühingutega lõpetatakse automaatselt Brexiti toimumise hetkest.
Viimati uuendatud: 26. Veebruar 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.