Sa oled siin

Austraalia grupp

Australia Group – AG (Austraalia Grupp)

Austraalia Grupp on mitteametlik riikidevaheline kokkulepe, mis loodi 1985. aastal, kontrollimaks keemia- ja bioloogilise relva valmistamiseks vajalike keemiliste- ja bioloogiliste toimeainete ja samuti keemia- ning bioloogilise relva levikut.

Peab ütlema, et kuni 1970-ndate aastateni mõisteti massihävitusrelvade levikut piiravate meetmete all vaid tuumarelvastuse leviku tõkestamiseks rakendatavaid meetmeid, sest kui tuumarelva sõjalistes konfliktides kasutamise ebamoraalsuses ei kahelnud peale Hiroshima ja Nagasaki pommitamist keegi (mis oli ka üheks põhjuseks, miks Korea sõjas loobuti tuumarelva kasutamisest), siis keemia ja bioloogilise relva kasutamise suhtes sellist halvakspanu ei esinenud.

Iraagi-poolne edukas keemiarelva kasutamine sõjas Iraani vastu ning Egiptuse-poolne keemiarelva kasutamine Jeemenis 1963. aastal, tõid sellesse olukorda muutuse.

Austraalia Grupi asutamise ja 1993. aastal Keemiarelva keelustamise konventsiooni (CWC) sõlmimisega pandi alus uuele mõtlemisele massihävitusrelvade üldisest olemusest, mille peamiseks eesmärgiks on psühholoogilise tabu juurutamine bioloogilise relva vastu ning selle tabu taastamine keemiarelva suhtes.

Grupp koosneb 42 liikmest:
Argentiina; Austraalia; Austria; Belgia; Bulgaaria; Eesti; Euroopa Komisjon; Hispaania; Holland; Horvaatia; Iirimaa; Island; Itaalia; Jaapan; Kanada; Kreeka; Küpros; Leedu; Läti; Luksemburg; Lõuna-Korea; Malta; Mehhiko; Norra; Poola; Portugal; Prantsusmaa; Rootsi; Rumeenia; Šveits; Saksamaa; Slovakkia; Sloveenia; Soome; Suurbritannia; Taani; Tšehhi; Türgi; Ukraina; Ungari; USA; Uus-Meremaa.

Austraalia Grupi kontrollnimekiri sisaldab kemikaale ja nende lähteaineid, bioloogilisi toimeaineid ning loom- ja taimpatogeene, toksiine ja keemia- ning bioloogilise relva valmistamiseks vajalikke kaupu ja tehnoloogiat.

Austraalia Grupi veebileht: www.australiagroup.net

Viimati uuendatud: 25. Juuli 2014

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.