Sa oled siin

Aukonsulid

Lisaks ametlikele esindustele on Eesti kohal märksa enamates riikides ja linnades - selleks on oma abikäe ulatanud inimesed, kelle ühisnimetajaks on tiitel „aukonsul“.

Hetkel on Eestil kokku 200 aukonsulit, kelle igapäevaseks tegevuseks on Eesti tutvustamine ja kodanike abistamine asukohamaal. Aukonsulid tegutsevad enda konsulaarpiirkonnas reeglina oluliselt kauem kui iga 3-4 aasta tagant roteeruvad diplomaadid. Seeläbi võib aukonsul esimestega võrreldes omada oluliselt rohkem tutvusi ja võimalusi hästitoimiva Eesti-sõbraliku võrgustiku loomiseks, mida peaksid senisest enam ära kasutama ka need Eesti ettevõtjad, kes uute turgude ja võimaluste osas maailmas ringi vaatavad.

Aukonsulid on reeglina asukohariigis ühiskondlikult kõrgel positsioonil lugupeetud inimesed, kes on hästi kursis Eesti oludega ning soovivad oma teadmiste ja oskustega edendada Eesti ja asukohariigi vahelisi suhteid äri, kultuuri ja teistes valdkondades. Samas esindavad nad ise erinevaid elualasid – nende seas on aktiivseid ettevõtjaid ja konsultante, lisaks „tegijaid“ nii haridussfääris, õigusalal või kultuuri valdkonnas. Valdavalt on aukonsulite töökeeleks inglise keel, kuid samas võib mõne poole neist pöörduda sulaselges eesti keeles, näiteks Malis Bamakos, Keenias Nairobis, Moldovas Chişinăus või Brasiilias Sao Paulos.

Aukonsulite nimetamisel on lähtutud eeskätt sihtriigis paikneva eestlaste kogukonna arvukusest, majandussuhete perspektiividest ja sellest, kui populaarne reisisihtkoht see eestlaste jaoks on. Paradoksaalsel kombel ei pruugi just pealinnad olla alati majandussidemete arendamiseks kõige huvipakkuvamad, seega on aukonsuleid omajagu ka väiksemates piirkondades, mis kahtlemata lisab Eesti huvide esindamiseks olulist paindlikkust.

Tavapäraste mõttemallide kohaselt peetakse aukonsulite põhiülesandeks konsulaarteenuste ja -abi osutamist välismaal hättasattunuile. Hoopis vähem teadvustatakse, et Eesti aukonsul on esimene abimees ja nõuandja ka neile meie ettevõtjatele, kes enda jaoks avastamata turul soovivad oma kaupa müüa, äritegevust alustada ja selleks sobivaid kohapealseid partnereid leida. Samas võib aukonsul olla just selleks oluliseks konsultandiks, kes annab otsest nõu, mida äritegemisel ühes või teises riigis silmas pidada ja kas üldse tasub äririske võtta.

Siinkohal kutsume kõiki ettevõtjaid üles meie aukonsulite teadmisi ja võimalusi kasutama, nende nimekiri asub välisministeeriumi koduleheküljel.

 

Viimati uuendatud: 17. Oktoober 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.