Sa oled siin

ÄRIKULTUUR JA PRAKTILINE INFO

Viimati uuendatud: 17.01.2018

 

Ärikultuur

Ärikohtumised algavad Hollandis üldjuhul täpselt. Hilinemine või kokkulepitud kohtumisele mitteilmumine pole aktsepteeritud. Reeglina tehakse selle põhjal järeldusi ka partneri üldise usaldusväärsuse kohta. Ärikohtumisele sõites tuleks arvestada võimalike liiklusummikutega. Ärikohtumised tuleb alati eelnevalt kokku leppida - erinevalt Eestist on Hollandis tavaks märksa pikem etteteatamine (soovituslikult 2-4 nädalat). Ärikohtumised peaksid reeglina jääma vahemikku 9-17.00, kohtumised väljaspool tööaega pole üldjuhul tavaks.

Ärilõunad on lühikesed ja asised, äriõhtusöögid pigem erandid. Küllakutsed äripartneri juurde koju või ühiseks ajaviitmiseks on Hollandis ebatavalised – samuti pole tavaks teha äripartnerile kingitusi.

Lepingute puhul hindavad hollandlased täpsust kuni pisimate detailideni. Maksedistsipliini tagamiseks kasutatakse üldjuhul panga garantiikirju.

Hollandi ettevõtja tausta tasuks eelnevalt uurida kaubanduskojast.

E-posti teel suhtlemine ei ole probleemiks sissetöötatud kontaktide puhul. Ainus, mida üldjuhul soovitakse ka paberkujul, on tasumisele kuuluv arve. Siiski tuleks ärisuhete algusjärgus eelistada äripakkumiste tegemist traditsiooniliste kanalite kaudu. Praktiliselt alati on ärikeelena aktsepteeritav inglise keel.

Pangad

Pangad on tavaliselt avatud teisipäevast reedeni kl 9.00-16.00; esmaspäeviti alates 13.00. Enamike pangakontorite juures on sularahaautomaadid, mis aktsepteerivad ka rahvusvahelisi maksekaarte.

Maksmine

Välismaalasena on sisseostude tegemiseks soovitatav omada kas sularaha või krediitkaarti. Üldjuhul on suuremates kauplustes, hotellides ja restoranides võimalik rahvusvahelise krediitkaardiga maksta. Kuigi enamasti on ka väiksemates kauplustes ja teenindusasutustes kaardimakse võimalus, on sagedased need juhud, kus makseterminal aktsepteerib vaid Hollandis kõige levinumat Mastro deebetkaartii.

Lahtiolekuajad

Kontorite tööaeg on tavaliselt alates 8.00 või 9.00 kuni 16.00 või 17.00. Väiksemad kontorid alustavad esmaspäeviti tööpäeva kl 12.00 ja lõpetavad reedeti kl 16.00

Postkontorid on tööpäeviti avatud kl 08.30-17.30. Suuremates linnades kuni kl 18.00 (kord nädalas kuni 20.00), laupäeviti kuni 12.00/13.00. Väiksemad postkontorid on avatud vaid argipäeviti, lahtioleku aeg kl 10.00-13.30.

Toidukauplused on avatud tööpäeviti 8.00/9.00-19.00/20.00 ning nädalavahetustel 8.00/9.00-17.00/18.00. Väiksemad poed avatakse esmaspäeval reeglina alates lõunast ning nädala sees suletakse kell 17.30. Pikemalt on poed avatud sõltuvalt linnast kas neljapäeval või reedel. Kaubamajad on avatud tööpäeviti 10.00-18.00 ning neljapäeviti või reedeti (koopavond) kuni kl 20.00/21.00 (olenevalt linnast). Suuremates linnades on kaubamajad avatud ka pühapäeviti 12.00-17.00. Suurem osa kauplusi (k.a. väiksemad toidupoed) on pühapäeviti suletud.

Apteegid on avatud tööpäeviti 8.00/9.00-17.30/18.00. Hilisõhtutel ning nädalavahetustel on apteegid avatud roteeriva graafiku alusel ja mõnedes linnades on ka apteeke, mis on avatud 24h, 7 päeva nädalas.

Muuseumid on avatud üldjuhul 10.00-17.00/18.00 ning suletud jõulupühadel ja 1. jaanuaril. Soovitav on enne muuseumi külastust kontrollida lahtioleku aegu muuseumi kodulehelt.

Liiklemine

Linnades on piirkiiruseks 50km/h, maanteedel 100 km/h ja kiirteedel 120km/h. Turvavööde kasutamine on kohustuslik ja lähitulede kasutamine päeval on soovituslik. Mobiiltelefoni võib kasutada vaid hands-free süsteemi olemasolul. Eriti ettevaatlik tuleb olla jalgratturitega, kelle tarvis on pea iga sõidutee mõlemasse serva loodud eraldi sõidutsoon. Jalgratturitel on praktikas peaaegu alati eesõigus autojuhi ja ka jalakäija ees. Vältida tuleks rattateedel kõndimist. Ühtlasi tasub arvestada, et Hollandis on mõne ringristmiku puhul eesõigus ringile sisenejal – alati tuleb tähelepanelikult jälgida liiklusmärke. Hollandi teedel on kasutusel enam kui 1400 kiiruskaamerat.

Telefoniside

Hollandi maakood on 31, linnade koodid leiate siit. Hollandist väljahelistamise kood on 00 (IDD).

Hollandi ametiasutuste ning ettevõtete kontaktandmete leidmine ei ole alati lihtne. Kodulehel asutuse organigrammi üldjuhul ei ole. Erinevalt Eestist saab enamiku asutustega ühendust võtta täites kodulehel oleva küsimustiku või formulari. Samuti vastab nii ametiasutustes kui suuremates ettevõtetes telefonile üldjuhul hollandikeelne automaatvastaja ja alles vastavate lühinumbrite valimisel (juhendamine üldjuhul hollandi keeles) on võimalik jõuda telefonioperaatorini. Tihti tuleb oma küsimus esitada mitu korda, kuna operaator suunab helistaja edasi vastavasse osakonda, kus sama jutt tuleb uuesti esitada.

Kohalik aeg

Hollandis, nagu Euroopa Liidus tervikuna, on kasutusel talve- ja suveaeg. Talve- ehk standardaeg on GMT+1 ja suveaeg GMT+2, seega nii suvel kui talvel on kellaaeg üks tund varasem kui Eestis.

Hädaabi numbrid

Üldine hädaabinumber, kiirabi, politsei ja tuletõrje: 112

Politsei tavanumber: 0900 8844; Maanteepatrull: 0800 0888.

Riiklikud pühad

Uusaasta, 1. jaanuar (Nieuwjaar)
Suur Reede, märts/aprill (Goede Vrijdag)
Lihavõtted, märts/aprill (Pasen - Paasdag ja Tweede Paasdag)
Kuninga päev, 27. aprill (Koningsdag)
Vabastamise päev, 5. mai (Nationale Bevrijdingsdag)
Ülestõusmise püha  (Hemelvaartsdag)
Nelipüha 7. nädalat peale Lihavõtte pühi pühapäev ja esmaspäev (Pinksteren)
Esimene jõulupüha, 25. detsember  (Kerstmis - Eerste Kerstdag)
Teine jõulupüha, 26. detsember (Kerstmis - Tweede Kerstdag)

Viimati uuendatud: 17. Jaanuar 2018

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.