Sa oled siin

ÄRIKESKKOND

Ärikeskkonna iseloomustus

Portugal on suurepärase kliimaga ja geograafiliselt strateegilise asukohaga riik, kust on lihtne laieneda näiteks Aafrikasse, Lõuna-Ameerikasse või mujale maailma. Portugali majanduskeskkond on üldiselt ettevõtjasõbralik ning igati kaasaegne: Portugali ärikeskkond (PDF).

Euroopa Liidu liikmesriigina ei sea Portugal välisinvesteeringutele mingeid eripiiranguid. On oluline, et need sooritataks kooskõlas kehtiva seadusandlusega, seda eelkõige maksuküsimustes. Välisinvestorid ei tohi oma tegutsemisega ohustada avalikku korda ega julgeolekut.

Välisinvesteeringutele on garanteeritud võrdne kohtlemine Portugali enda investorite poolt tehtud investeeringutega. Kuna erasektori osas piirangud puuduvad, võivad Portugalis tegutsevad ettevõtted olla ka 100% väliskapitali kontrolli all.

Igakülgset tuge nii investeeringute tegemisel kui ettevõtte asutamisel pakub välisinvestorile AICEP - Portugali Investeeringute ja Välikaubanduse Agentuur (Agência para o Investimento e Comércio Externo de Portugal).

AICEP-i kontaktid:
www.portugalglobal.pt
E-mail: aicep@portugalglobal.pt

Peakontor Portos:
O' Porto Bessa Leite Complex
Rua António Bessa Leite, 1430 -2º
4150 -073 Porto
Tel.: +351 226 055 300
Fax: +351 226 055 399

Lissaboni esindus:
Av. 5 de Outubro, 101,
1050-051 Lisboa
Tel.: + 351 217 909 500

AICEP-il on esindus ka Helsingis:
Portugalin Kauppa- ja Matkailutoimisto
Runeberginkatu 29 A 16
00100 Helsinki
Tel: +358-9-434 27 10
Fax: +358-9-434 27 110
E-mail: aicep.helsinki@portugalglobal.pt

Rohkem infot leiab huviline siit: Info investorile

Ettevõtlusvormid

Portugali peamised ettevõtlusvormid on:

 • Aktsiaselts ehk Sociedade Anónima (SA), miinimumkapital 50 000 eurot. Tavaliselt peab aktsiaselts koosnema vähemalt viiest aktsionärist. Erijuhul, kui üks aktsionäridest on riik, võib neid olla ka kaks. Aktsia väikseim nimiväärtus on 1 euro sent.
 • Osaühing ehk Sociedade por Quotas. Miinimumkapital on 5 000 eurot ja osa väikseim nimiväärtus on 100 eurot. Krediidiasutuste ja finantsasutuste puhul näeb seadus ette kõrgema miinimumkapitali määra.
 • Euroopa äriühing ehk Sociedade Anónima Europeia (SE). Tegemist on ettevõtlusvormiga, mis lihtsustab piiriülest ettevõtlust ettevõtete puhul, kes tegutsevad korraga mitmes ELi riigis. Euroopa äriühing võib ühe ettevõttena registreeritult tegutseda mitmes Euroopa Liidu liikmesriigis, ilma vajaduseta avada seal eraldi oma filiaal. Euroopa äriühingu miinimumkapital on 120 000 eurot.
 • Täisühing ehk Sociedade em Nome Colectivo (piiramata vastutusega ühing).
 • Kaasosalusühing ehk Sociedade em Comandita (partnereil on piiramata vastutus äriühingu kohustuste eest).
 • Füüsilisest isikust ettevõtja ehk trabalhador independente. Nimetatakse ka trabalhador a recibos verdes - roheliste arvete alusel töötav isik (arvekviitungi paber on rohelist värvi). Rohkem infot: https://www.portaldasfinancas.gov.pt/pt/menu.action?pai=740

Lisainfot ettevõtlusvormide kohta leiate siit: Ettevõtlusvormid Portugalis.

Ettevõtte asutamine

Levinuimad ettevõtlusvormid on Portugalis aktsiaseltsid ja osaühingud.

Ettevõtte asutamise soovi korral võib pöörduda lähima ettevõtluse tugikeskuse ehk Loja da Empresa poole. Vajaliku info leiate Portugali Ettevõtlusportaalist:
http://www.portaldaempresa.pt/cve/en/cfe/default
Lähima Loja da Empresa kontaktid leiate siit: Kontaktid.

Ettevõtte asutamisel on võimalik kasutada ka teenust “Ettevõte ühe tunniga” (“Empresa na hora”). Info teenuse kohta leiate järgmiselt koduleheküljelt:
http://www.empresanahora.mj.pt/ENH/sections/EN_homepage
“Ettevõte ühe tunniga” teeninduspunktid asuvad üle kogu riigi, nende kontaktid leiate siit: Kontaktid.

Tulevasel firmal peab olema nimi. Kõige lihtsam on see valida eelnevalt heakskiidetud nimede listist: Vabad nimed.

Asutamislepingu võib lasta koostada juristil, kuid kogu protsessi lihtsustamiseks on võimalik kasutada juba valmis erinevate äriettevõtete asutamislepingute põhju: Asutamislepingute näidised.

Aktsiaseltsi või osaühingut on võimalik asutada ka Eesti ID-kaarti kasutades on-line: on-line teenus.

Mitmekülgset infot äritegevuse alustamise kohta Portugalis leiate siit: Start doing business.

Portugali maksusüsteem

Portugali maksusüsteemil on mitu tasandit, mis jaotavad maksud riiklikeks ja kohalikeks. Erinev maksusüsteem kehtib Portugali autonoomsetes piirkondades (Madeira ja Assoorid).

Otsesed maksud

 • Ettevõtte tulumaks – IRC ehk Imposto Sobre o Rendimento das Pessoas Colectivas.

Ettevõtte tulumaksu rakendatakse kõigile Portugali residentidest ettevõtetele. Üldine ettevõtte tulumaksu suurus on 25%, kuid võib, sõltuvalt ettevõttest, ulatuda 15%-st 35%-ni. Täpsema info leiate siit: Ettevõtte tulumaks Portugalis

 • Üksikisiku tulumaks – IRS ehk Imposto Sobre o Rendimento das Pessoas Colectivas.

Üksikisiku tulumaksu kohuslased on kõik isikud, kes viibivad Portugali territooriumil vähemalt 183 päeva aastas ja kelle äri- või professionaalse tegevuse põhikeskus või majanduslikud huvid paiknevad Portugali territooriumil. Üksikisiku tulumaks on progresseeruv ning ulatub 11,08%-st 45,88%-ni. Täpsema info leiate siit: Üksikisiku tulumaks Portugalis

 • Kohalikud maksud

Kohaliku omavalitsuse tasandil kohaldatakse erinevaid makse, mis on peamiselt seotud kinnisvara ja maaomandiga. Täpsema info leiate siit: Kohalikud maksud

 • Sotsiaalmaks

Tööandja poolt makstav sotsiaalmaks on 24,75% ja töötaja poolt makstav sotsiaalmaks on 11% - kokku 36,75%.

Kaudsed maksud

 • Käibemaks – IVA ehk Imposto Sobre o Valor Acrescentado.

Käibemaksu rakendatakse toodetele ja teenustele, mis on müüdud või osutatud Portugali territooriumil. Üldine käibemaksu suurus on alates 01.07.2010 21%, vähendatud käibemaksumääradeks on 6% ja 13%. Täpsema info leiate siit: Käibemaks Portugalis

 • Aktsiisimaksud

Aktsiisimaksu rakendatakse alkohoolsetele jookidele, mootorikütustele ja tubakatoodetele.

Maksuinfo

Portugali maksusüsteemi põhjalik ülevaade: Portugali maksusüsteem (PDF).

Madeiral ja Assooridel kehtiva maksurežiimi kohta leiate infot siit: Madeira ja Assoorid.

Siit leiab huviline infot keskmise suurusega äriettevõtte maksukoormuse kohta Portugalis: Maksukoormus.

Siit leiate nimekirja riikidest, kellega Portugalil on sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepingud: Topeltmaksustamise vältimise lepingud.
 

Viimati uuendatud: 22. August 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.