Sa oled siin

Andmekaitse

Mida teha leppeta Brexiti korral, kui oled ettevõtja, kes edastab isikuandmeid Ühendkuningriiki? 

Alates Ühendkuningriigi lahkumisest EL-ist muutub Ühendkuningriik andmekaitsereeglite osas nn "kolmandaks riigiks". See tähendab, et alates sellest päevast peab ettevõtja isikuandmete edastamisel Ühendkuningriiki järgima EL andmekaitse üldmääruse reegleid, mis kehtivad kolmandatesse riikidesse andmete edastamisel. Eeskätt reguleerib sellist olukorda üldmääruse 5. peatükk. Isikuandmete edastamiseks peab sellisel juhul olema üks järgnevatest alustest:

 • vastutav töötleja või volitatud töötleja on taganud piisavad kaitsemeetmed. Andmesubjektid peavad saama oma õigusi kohtus kaitsta ja õiguskaitsevahendid selleks on neile kättesaadavad. (vt art 46);
 • isikuandmete edastamine põhineb heakskiidetud kontsernisisestel eeskirjadel, tingimusel, et need on õiguslikult siduvad ja need kehtivad kõigi kontserni või ühise majandustegevusega tegelevate ettevõtjate liikmetele, sealhulgas nende töötajatele. Kõik liikmed peavad tagama, et täidavad eeskirju, ning eeskirjadega antakse andmesubjektidele selgesõnaliselt nende isikuandmete töötlemist käsitlevad kohtulikult kaitstavad õigused (vt art 47) või
 • andmete edastamine toimub ühel artiklis 49 lubatud juhtudel:
  • ​kui oled andmesubjekti teavitanud tema andmete edastamisega kaasnevatest ohtudest ja inimene on seejärel andnud oma selgesõnalise nõusoleku;
  • kui andmete edastamine on vajalik andmesubjektiga sõlmitud lepingu täitmiseks;
  • kui andmesubjekti huvides pead sõlmima lepingu muu füüsilise või juriidilise isikuga või seda lepingut täitma;
  • andmete edastamine on vajalik avalikust huvist tulenevatel kaalukatel põhjustel;
  • andmete edastamine on vajalik õigusnõuete koostamiseks, esitamiseks või kaitsmiseks;
  • andmesubjekti andmete edastamine on lubatud tema või muude isikute oluliste huvide kaitseks juhul, kui andmesubjekt on füüsiliselt või õiguslikult võimetu nõusolekut andma (vt art 49).

Loe täpsemalt EL isikuandmete kaitse üldmäärusest ja Euroopa andmekaitse ameti infolehte (PDF) lepinguta Brexiti korral.

 

Viimati uuendatud: 26. Veebruar 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.