Sa oled siin

Abielu sõlmimine välisriigis

Soovitused juhuks, kui olete otsustanud oma abielu sõlmida välisriigis:

 1. Võtke ühendust vastava riigi ametkonnaga või saatkonnaga ja küsige, milliseid dokumente peate abiellumiseks esitama.
   
 2. Veenduge, et välisriigis sõlmitav abielu on selles riigis seaduslik.
   
 3. Enne abiellumist välismaal tehke kindlaks, et välisriigis välja antud abielutunnistus on tunnustatud/kehtiv ka Eestis.
   
 4. Tutvuge põhjalikult välisriigi seadustega. Mõnes riigis ei ole võimalik peale abielu sõlmimist jätta alles neiupõlvenime, teises riigis ei pruugi nime muutus kajastuda abielutunnistusel. Kui Eestis on abielu sõlmimine perekonnanime muutmise üks alustest, siis välisriigis ei pruugi see nii olla. On riike, kus peale abielu sõlmimist abikaasade perekonnanimi ei muutu. Seega selleks, et edaspidi kanda abikaasa perekonnanime, tuleb Eestis ette võtta eraldi nimemuutmise protseduur.
   
 5. Välisriigis abielu sõlmides tuleb abielutunnistus kas legaliseerida või kinnitada apostilliga välisriigi vastavas ametiasutuses.
   
 6. Välisriigis legaliseeritud abielutunnistus tuleb legaliseerida ka Eesti välisministeeriumis. See võib võtta aega, kui välisministeeriumis puudub vastava välisriigi ametniku allkirjanäidis. Allkirjanäidise saamiseks riigist, kus Eestil puudub välisesindus, võib kuluda kuid või osutuda hoopis võimatuks.
   
 7. Välisriigis sõlmitud abielust on kodanik kohustatud ühe kuu jooksul peale abielu sõlmimist informeerima kohalikku perekonnaseisuasutust, kes kannab selle Eesti rahvastikuregistrisse.
   
 8. Vältimaks aja- ja rahakulu võimalikele arusaamatustele ja paberimajandusele on soovitatav abielu registreerida Eestis ning sõrmuste vahetamise tseremoonia korraldada mõnel paradiisirannal.
Viimati uuendatud: 26. Mai 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.