Sa oled siin

7. Eesti ja Kanada vaheline kaubavahetus ja selle perspektiivid

Viimati uuendatud: 06.04.2016

Eesti ja Kanada vaheline kaubavahetus on olnud tagasihoidlik. Statistikaameti andmetel eksporditi 2015. aastal Eesti kaupu Kanadasse üle 79 miljoni euro väärtuses (peamiselt mineraalsed tooted ja toidukaubad), mis moodustas vaid 0,69% koguekspordi mahust. Samal aastal imporditi Kanadast kaupu 12,3 miljoni euro väärtuses (sh. kalatooted, toidukaubad, alkohol, farmaatsiatooted, masinad ja seadmed jms.) Impordi osatähtsus moodustas 0,09% Eesti 2015. aasta koguimpordist. Täpsed andmed Eesti-Kanada kaubavahetuse kohta aastate ja kaubagruppide lõikes on huvi korral kättesaadavad Statistikaameti kodulehel.

Eesti Panga andmetel on 2015. aasta lõpu seisuga Kanada otseinvesteeringute suurus Eestis 52,9 mln eurot. Eesti otseinvesteeringud omakorda Kanadas on sama seisuga väikesed, moodustades vaid 0,4 mln eurot. Seega on Eesti ja Kanada vahelises majanduskoostöös arenguruumi piisavalt.

Eesti ja Kanada vaheline lepinguline baas on kahepoolset majandustegevust soosiv. Riikide vahel on sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping.

CETA
Euroopa Liidu - Kanada kaubandussuhetele annab olulise tõuke eelduste kohaselt 2017. aasta alguses jõustuv kõikehõlmav majandus- ja kaubandusleping, CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement). CETA-ga saavad Euroopa ettevõtted võimaluse tegutseda samades konkurentsitingimustes nagu Kanada firmad, sh osalemine riigi- ja provintsi tasandi avalikel hangetel. CETA kaotab 99% tollimaksudest. Kuigi tariifid olid EL-i eksportijate jaoks juba varasemalt üldiselt madalad, siis CETA-ga toimub oluline vähendamine teatud sektorites, näiteks moesektor (varasemalt kehtis riietele 18% tariif, kingadele 20%), oluline edasiminek ka teatud (töödeldud) toidukaupade puhul, kus senine tariifimäär 10-25%. See positiivne uudis eksprtööridele, arvestades, et USA ei maksa Kanada turule sisenedes juba praegu neid tariife. Lisaks sellele lihtsustab CETA oluliselt ettevõttesisest lühiajalist töötajate liikumist Euroopa ja Kanada vahel. Samuti lihtsustatakse oluliselt töötajate liikumist toodete ja teenuste järelhoolduse jm tagamiseks.  Elektroonika-, masina- jm tehnoloogiatootjad, kellel on Euroopa Liidu tootmissertifikaadid, on vabad sisenema Kanada turule ilma korduvate testide tegemiseta Kanadas. 

Informatsioon ja lepingu tekst on leitav: http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ceta/

Viimati uuendatud: 12. Aprill 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.