Sa oled siin

6. ÄRIKULTUUR JA TAVAD

Viimati uuendatud 29.11.2019

Keel

Belgia äriringkondades on inglise keel üldiselt aktsepteeritud töökeel ja laialdaselt kasutusel. Seda eriti Flandrias (Belgia põhjapoolsemas osas) ja Brüsselis, teistes suuremates linnades ning nooremate inimeste hulgas. Valloonias (Belgia lõunapoolses osas) on siiski tavaline, et ei ettevõtjad ega isegi ettevõtluse edendamisega tegelevad ametnikud muid keeli peale prantsuse keele ei tunnista. Kui ka inglise keelt osatakse, tekib prantsuse keeles suheldes hea kontakt palju kergemini. Erandiks on kindlasti IT-valdkond, kus inglise keel on enesestmõistetav töökeel.

Kuna Eestis omakorda ei ole prantsuse keele oskus laialdane, tuleb Valloonias kontakte arendades kaasata tõlke. Seda nii Belgiat külastates kui ka potentsiaalseid äripartnereid Eestis vastu võttes. Hea tõlk võib ärivõimaluste otsimisel osutuda väärtuslikuks suhete loojaks.

Tuleb tunnistada, et viimastel aegadel on ka Valloonias aru saadud, et ainult prantsuse keelega on rahvusvahelise äri ajamine keeruline. Avaldatakse palju ingliskeelset infomaterjali ja pingutatakse, et inglise keeles suhelda.

Kindlasti tuleb silmas pidada, et keeleteema on Belgias sensitiivne. Flaamidele ei meeldi, kui neilt eeldatakse prantsuse keele oskust (mis samas on kahtlemata olemas), ning valloonidele ei meeldi, kui neid kõnetatakse hollandi keeles. Ilmumine ärikohtumisele vale keele tõlgiga võib suhted kohe ära rikkuda. Kokku puutudes belglasega, kelle keele-eelistust te ei tea, võib selle kohta küsida inglise keeles, mis on kõige neutraalsem.

Ärikohtumised ja läbirääkimised

Belgia ärikultuur on suhteliselt formaalne nii Flandrias kui ka Valloonias. See väljendub näiteks pöördumistes, kus perekonnanime ette käivad Mr, Mrs, Miss või Monsieur, Madame, Mademoiselle vastavalt vestluskeelele, aunimetuste ja tiitlite kasutamine ning mitmesugused viisakusväljendid (eriti kirjakeeles). Range on reeglina ka riietus, kus domineerivad rätsepaülikonnad nii meestel kui ka naistel. Vaba riietus jätab mulje, et ka teie äriplaanid ei ole kuigi tõsiseltvõetavad. Nagu igal reeglil, võib siingi esineda väheseid erandeid. 

Esmasel kohtumisel vahetatakse visiitkaarte. Kohtumised lepitakse kokku pikka aega ette (reeglina 2 nädalat) ja kinnitatakse üle mõned päevad enne kohtumist. 

Ärikohtumised algavad kokkulepitud ajal ning need on asjalikud ja struktureeritud. Soovitav on koosolekuteks korralikult valmistuda, kui teie olete korraldaja, siis võiksite koostada ka koosoleku kava. 

Konkreetsete kokkulepeteni jõudmine võtab Belgias alati aega. Esimesed kohtumised (sageli lõuna- või õhtusöögi vormis) on tutvumiseks ja suhte loomiseks, alles aja pikku usalduse tekkides jõutakse koostööni. Eesti ettevõtjad seda alati ei mõista ja sageli kustub huvi, kui kiireid tulemusi ei paista. Otsustusprotsessid võtavad samuti reeglina aega. Bürokraatiat on uskumatult palju.

Tänaseni on Belgias tavalisim ärisuhete sõlmimise viis vahetu kohtumine, telefoni ja faksi (!) eelistatakse tihti meilivahetusele. Väga palju saadetakse dokumente tavapostiga. Vastuseid pöördumisele oodatakse siiski lühikese aja jooksul ja tähtaegu võetakse tõsiselt. 

Belgias on suure tähtsusega soovitused ja suust-suhu reklaam. Seetõttu on saatkonna kaasamine vahel vägagi kasulik, näidates usaldusväärsust. Oma saavutuste liigne rõhutamine ei ole siiski hea toon, seda tuleks vältida. 

Viisakus ja head kombed tulevad igal juhul kasuks. Suhtlemises tasub olla aus ja otsekohene, reeglina on seda ka belglased. Võõraid ei usaldata kergesti, kuid kontakti tekkides võib eeldada, et see on pikaajaline ja produktiivne. 

Viimati uuendatud: 29. November 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.