Sa oled siin

6. Kanada ärikultuur

Viimati uuendatud: 06.04.2016

Kanada ärikultuuri on sarnane nii USA-le kui Euroopale. Võrreldes USA-ga on Kanada ärimehed reserveeritumad ja suhtuvad etiketti tõsisemalt. Mentaliteet sõltub paljuski ka sellest, mis Kanada piirkonna ja kultuurilise taustaga inimestega on tegemist. Kanada ärimehed on üldjuhul otsekohesed ja kiired otsustajad, kuid see ei tähenda, et nad oleksid pealiskaudsed. Kanadalased armastavad täpsust, kellaaegadest kinnipidamist, ausust ja viisakust ning eeldavad, et äriasju aetakse ilma salakavaluseta ja läbipaistvalt. Siiski võib Kanada multikultuurne pale pakkuda selles osas vahel ka ebameeldivaid üllatusi ning alati tasub enne ärisuhetesse astumist oma partneritega kohapeal kohtuda ja nende senise tegevusega tutvuda. Tõsisemate koostööprojektide puhul on mõistlik ka iseseisvalt hankida andmeid ettevõtte senise tegevuse kohta ja vajadusel viia läbi taustauuring.

Kuna Kanada on etniliselt mitmerahvuseline riik, siis eeldatakse rahvust, rassi ja religiooni puudutavates küsimustes sallivust ja taktitunnet. Koostööpartnerile kingituste tegemine ei ole iseenesest taunitav, kuid tasub kaaluda, kas seda teha kohe esimesel kohtumisel. Kanada kuulub maailma kõige madalama korruptsioonitasemega riikide hulka.

Ärikirjad tasuks koostada konkreetsed ja mitte liiga pikad. Tihti vastatakse pikkadele kirjadele üsna lühikeste lausetega ja see ei näita mitte lugupidamatust, vaid inimeste hõivatust ja soovi rääkida asja tuumast. Erinevalt Eestist toimub palju asjaajamist ka telefoni teel. Kui vastus kirjale viibib tasuks üle helistada. Ettevõtte tippjuhtideni jõudmine võib telefonitsi osutuda kohati siiski raskeks pika käsuliini ja igat sorti automaatvastajate tõttu. Tasub varuda kannatust ja olla järjepidev. Kindlasti tuleb saabunud kirjadele ja telefonikõnedele alati vastata. Ka tuleks võimalikest probleemidest ja viivitustest oma Kanada koostööpartnerit koheselt teavitada. Visiitkaartide vahetamine on Kanadas tavapärane. Vajadusel võiks kaardi teha nii inglise- kui prantsuskeelsena. Riietus olgu ärikohtumistel korrektne ja ärivaldkonna tavadele vastav. Ärikohtumisele minnes ei maksaks parfüümidega liialdada, sest Kanadas kannatavad paljud inimesed allergiate all.

Viimati uuendatud: 6. Aprill 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.