Sa oled siin

4. Kasahstan - PRAKTILINE INFO

Kasahstanis on soovitav kasutada eelnevalt kokkulepitud transporti, üksinda kõndimist tasuks öösiti vältida. Kuritegevuse tase on arvestatav, seda vähem küll Nur-Sultanis ja Almatõs. Vältida tasuks kindlasti mitteametlikke taksosid ning istumist taksosse, kui seal on juba mõni reisija ees. Nur-Sultanis saab kasutada BOLT (Taxify) taksosid - https://bolt.eu/en/cities/nur-sultan.

Haiglate arv on piiratud. Meditsiiniteenuste tase on erinev ulatudes hästivarustatud erakliinikutest riiklike meditsiiniasutusteni, kus võib olla vajakajäämisi. Kasahstanis reisivatel inimestel on soovitatav kanda enda ravimeid kaasas, eriti arsti poolt väljakirjutatud ravimeid. HIVi ja AIDSi levik on suur.

Lõuna-Kasahstanis võib esineda maavärinaid.

Ärikultuur

Üldlevinud tööaegadeks on esmaspäev – reede, alates kella 9st kuni 18ni, kuid üldjuhul enne kella 9.30 väga palju liiklemist ei näe. Lõunapaus on ajavahemikul 12.30-14.00 ning tööpäev kestab kella 19.00ni, kõige kauem 20.00ni. Viisakas on helistada tööasjus alates kella 10 hommikul. Vene keele oskus on kasulik, kuna vähesed täidesaatvad isikud oskavad inglise keelt.

Tervitused on pigem formaalsed, eelistatakse käepigistust, sel ajal tuleks hoida silmsidet. Samuti tuleks kätelda kohtumise lõpus. Kui kohtute kellegagi päeva jooksul mitu korda, tuleks ka kätelda mitu korda. Tuleks oodata, mil teid tutvustatakse, üldjuhul tehakse seda tähtsuse järjekorras. Ärikohtumisel kasutatakse akadeemilisi ja tööalaseid tiitleid. Inimeste poole pöördudes kasutatakse nende tiitlit ja perekonnanime. Visiitkaardi olemasolu on äärmiselt oluline, selleks et saavutada positsioon ning navigeerida bürokraatias.

Traditsioonid

Kasahstan on sekulaarne riik, kus puudub riigikirik, kuid tavapärane on see, et paljud inimesed järgivad palvuse aegu, osalevad teenistustel jne.

Sotsiaalse elu aluseks Kasahstanis on perekond (vanemad, sõbrad, sugulased), vanematest inimestest peetakse sügavalt lugu. Üldjuhul pärib pere noorim poeg vanemate maja, seega jääb tema ülesandeks hoolitseda vanemate eest kuni surmani.

Rahvatraditsioonid on seotud usuliste tähtpäevadega, Kasahstanis on 13 riiklikku püha.

Kui olete kutsutud kellegi juurde õhtusöögile, oleks viisakas viia kingitus. Alkoholi viia ainult sel juhul, kui on teada, et peremees seda tarbib (paljud moslemid ei joo alkoholi). Üldjuhul avatakse saadud kingid kohe. Isegi kui te pole kutsutud õhtusöögile, pakutakse teile teed ja leiba. Kasahhide jaoks on leib püha, selle pakkumine näitab austust teie vastu.

Õhtusööke peetakse sotsiaalseteks sündmusteks, seetõttu võivad need kesta kaua.

Viimati uuendatud: 7. Oktoober 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.