Sa oled siin

5. Kanada maksusüsteem

Viimati uuendatud: 06.04.2016

Kanada maksusüsteem, nii üksikisikute kui ettevõtete maksustamise osas, on Eestiga võrreldes oluliselt keerulisem.

Ettevõtte föderaalne baasmaksumäär on 38%, peale mahaarvamisi 28%. Provintside ja territooriumitel on maksumäärad erinevad jäädes vahemikku  2,5-12%. Täpne info Kanada maksuküsimuste kohta on saada Kanada Maksuameti (Canada Revenue Agency) kodulehelt. Kindlasti tuleks tutvuda ka selle provintsi maksuameti kodulehega, milles ettevõte on registreeritud.

Erinevate föderaal ja provintsi tasandil lubatud mahaarvamiste teel on maksumäärasid võimalik oluliselt alandada. Lõpptulemus on seega üsna soodne, ent selle saavutamine eeldab head maksuseadustiku tundmist. Seetõttu on otstarbekas kasutada kogemustega maksukonsultandi abi. Seda soovitatavalt juba sobiva ettevõtlusvormi valimisel ettevõtte asutamisel.

Kanadas on kasutusel üksikisiku maksustamisel astmeline tulumaks, mis koosneb föderaalsest ja provintsiaalsest maksust. 2015 andmetel maksustati föderaalselt kuni 44 701 CAD (Kanada dollar) aastatulu 15%-lise maksumääraga. Sellest edasi astmeliselt alates 22%-se määraga kuni 29%-ni välja. Lisaks tuleb tasuda provintsiaalset tulumaksu, mille arvestamise loogika on analoogiline föderaalsele (va. Quebec). Provintsiaalsed tulumaksu määrad on provintsiti erinevad ja jäävad olenevalt astmest vahemikku 5-21%.

Üldreeglina peab ettevõte end registreerima käibemaksukohuslasena kui tema aastakäive ületab 30 000 CAD (Kanada dollar) piiri. Käibemaksu määrad on provintsiti erinevad ja koosnevad föderaalsest (5%) ja sellele lisanduvast provintsi enda käibemaksust (7-12%). Toidukaupadele (va. karastusjoogid, maiustused ja snäkid) kehtib 0%-line käibemaksumäär. Kinnisvara omanikud on Kanadas kohustatud maksma kinnisvaramaksu.
Kanada tööjõumaksud on provintsiti erinevad. Parimaks ametlikuks allikaks Kanada tööjõumaksude kohta on juba eespool nimetatud Kanada Maksuameti kodulehekülg (vt. kasulikud lingid). 


Viimati uuendatud: 6. Aprill 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.