Sa oled siin

4. ÄRIKESKKOND

Üldist

Belgia ärikeskkond erineb Eestist märkimisväärselt ja seda tuleb äriplaane tehes kindlasti arvesse võtta. Tegu on "vana Euroopa" südamega, Euroopa Liidu asutajariigiga, kus peetakse tähtsaks traditsioone ja heaolu.

Belgias kehtivad Euroopa Liidu regulatsioonid, kuid nende rakendamist koordineeritakse erinevatel tasanditel. See muudab asjaajamises õigesse institutsiooni pöördumise sageli keeruliseks.

Belgia varasem unitaarriigile iseloomulik võimupüramiid on riigireformide käigus asendunud kolmeastmelise struktuuriga:

  • kõige ülemisel astmel on föderaalriik, keelekogukonnad (prantsuse-, flaami- ja saksakeelne) ja regioonid (Flandria, Valloonia ja Brüsseli pealinnaregioon). Kõik kolm on seaduse järgi tähtsuselt võrdsed, kuid tegutsevad erinevates valdkondades. Kõigil neil on seadusandlik võim oma kompetentsides.
  • Järgmisel astmel on provintsid (Eesti mõistes maakonnad), mis alluvad mitte ainult keskvõimule, vaid kas keskvõimule, kogukonnale või regioonile, vastavalt sellele, kelle tegevusvaldkonda kuulub kompetents antud konkreetses küsimuses. Provintse on kokku 10 (Antwerpen, Ida- ja Lääne-Flandria, Limburg, Flaami Brabant, Vallooni Brabant, Liège, Namur, Luxembourg ja Hainaut).
  • Kõige alumise astme moodustavad kommuunid (Eesti mõistes linnad ja vallad) e. kohalikud omavalitsused (kokku 589 – 308 Flandrias, 262 Walloonias, 19 Brüsseli regioonis). Ka nemad alluvad konkreetsest ainevaldkonnast sõltuvalt ühele kolmest kõrgema tasandi organist. Neid rahastavad ja nende tegevust kontrollivad põhiliselt siiski regioonid.

Kirjeldatud ülesehitus annab aimu, kui palju on ka ettevõtluse seisukohalt olulisi pädevaid asutusi ja kompetentseid organeid. 

Föderaalriigi tasandil kujundatakse Belgia üldist rahandus- ja maksupoliitikat, mis mõjutab riigi konkurentsivõimet ja atraktiivsust investeeringutele. Föderaaltasand reguleerib teatud osas tööhõivevaldkonda ja sotsiaalküsimusi. Kõige olulisem on aga ettevõtluskeskkonna seisukohalt regionaaltasand.


Maksundus

Maksusüsteem on Belgias mitmetasandiline ja keerukas. Palju on kõikvõimalikke soodustusi ja erandeid. Et selles süsteemis hakkama saada, on tavaline, et ettevõte palkab eraldi maksukonsultandi, kes arvutab välja ja deklareerib nii töötajatega seotud maksud kui ka ettevõtte maksukohustused.

Üldine käibemaksumäär on 21%, soodsam 12%-line määr kehtib näiteks põllumajandustoodetele, ning 6%-line veele, hotelliteenustele, põhitoiduainetele jm.

Ettevõtte tulumaksumäär on 33,99%, kuid ettevõttel on võimalik taotleda sellele erandit, kui teenitud tulu ei ületa 322 500 eurot. Alates 1. jaanuarist 2006 kehtib Belgia firmadele ja välisfirmade Belgia harudele maksusoodustus, mis eeldatavasti alandab tulumaksu tegeliku määra u. 25%-le. Maksusoodustus annab Belgia ettevõtte tulumaksu kohuslastele õiguse maksustatavast tulust aastapõhiselt maha arvata intressid, mida nad on maksnud selle omakapitali kogusummalt, mis on seotud pikaajalise võlakohustuse finantseerimisega, ja seeläbi vähendada oma maksubaasi.

Maksude tase on üldiselt suhteliselt kõrge – nii näiteks maksab üksik lasteta keskmise sissetulekuga töötaja üle 40% oma palgast tulumaksuks ja sotsiaalkindlustusmaksuks. Üksikisiku tulumaks varieerub olenevalt maksustava sissetuleku suurusest ning kohaldatavatest maksualandustest 0%-st 50%-ni (nt. 0-7900 eurose sissetulekuga on maksumäär 25% ja alates 34 330 eurost on see 50%). Maksukiil (vahe töötaja netotulu ning töötaja palkamise kogukulu vahel) on Belgias OECD liikmesriikidest kõrgeim – 56% tööjõu kogukuludest.

Rohkem infot maksudest Belgias: www.belgium.be/en/taxes

Viimati uuendatud: 25. Oktoober 2013

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.