Sa oled siin

4. Ettevõtte asutamine Kanadas

Viimati uuendatud 06.04.2016

Ettevõtte asutamine Kanadas ei ole keeruline. Kõigepealt tuleks hoolikalt läbi mõelda ettevõtluse vorm ja otsustada, kas on otstarbekas registreerida ettevõte föderaalselt või ainult ühes või mitmes provintsis. Asjaajamise kord nende kahe variandi puhul on erinev.

Föderaaltasandil firma registreerimine on eelkõige otstarbekas siis, kui on soov pakkuda oma tooteid ja teenuseid üleriigiliselt ühe ärinime alt. Samas toob föderaalne registreerimine kaasa mahukama iga-aastase paberimajanduse. Föderaalsel tasandil on võimalik ettevõtet registreerida elektrooniliselt Tööstusministeeriumi (Industry Canada) portaalis http://www.ic.gc.ca/. Föderaalne registreerimine ei anna iseenesest automaatset õigust tegutseda erinevates provintsides. Provintsides tegutsemiseks tuleb föderaalne ettevõte registreerida ka provintsi vastavas registris.

Provintsi registreerimise puhul tuleb endale selgeks teha kohalik ettevõtete asutamise kord, mis võib provintside lõikes erineda. Üldiselt on registreerimise protsess suhteliselt lihtne ja kiire. Provintsi ettevõtte võib vajaduse tekkimisel ümber kujundada föderaalseks.

Sobiva ettevõtluse vormi valimine võib aidata oluliselt säästa ettevõtte tegevuskuludelt ja maksudelt tulevikus. Väikeettevõtja võib tegutseda ka eraisikuna (sarnane Eesti FIE ettevõtlusvormiga) oma tegevust registreerimata. Soovitav on eelnevalt uurida Kanada ettevõtlusvormide vahelisi erisusi, võimalikke riske ja kaasnevaid maksukohustusi.

Ettevõtte registreerimisel võib osutuda vajalikuks esitada täiendavaid dokumente nagu tasuline nimepäringu raport (NUANS), litsentsitasud teatud aladel tegutsemiseks jms.

Peab silmas pidama et eelnevalt kirjeldatu ei reguleeri kõiki ettevõtlusvaldkondi. Näiteks on Kanada mittetulundusühingute ja finantsteenuseid pakkuvate firmade asutamine ja tegevus reguleeritud eraldi õigusaktidega.

Kuigi seadus seda ei nõua on ettevõtte asutamisel ja ettevõtlusvormi valimisel soovitatav kasutada kohalikke seadusi tundva spetsialisti abi (jurist, konsultant, finantsnõustaja vms.).

Föderaalselt registreeritud firmadel peab vähemalt ¼ ettevõtte juhatuse liikmetest (Board of Directors) olema Kanada residendid. Provintsi taseme registreerimisel on selles osas erinevad nõudmised. Osades provintsides (näiteks Briti Columbia) residentsusnõue puudub, osades kehtib (näiteks Alberta).

Asutamisdokumentide vorme ja juhiseid on võimalik leida provintside ja Tööstusministeeriumi kodulehelt. Ettevõtete asutamisteenust pakuvad ka mitmed Kanada konsultatsioonifirmad.

Kuigi Kanadas saab teha makseid internetipankades on sellel oma spetsiifika. Endiselt kasutatakse teenuste eest tasumisel laialdaselt ka tšekke. Kanada pangakonto avamine välismaalastel ei ole iseenesest võimatu kuid erinevad pangad võivad küsida lisaks passile mitmeid lisadokumente (Kanada juhiload, tööluba, kohaliku aadressiga üürileping, elektriarve vms.). Kindlasti on konto avamiseks vajalik isiklik pangakontorisse kohaletulek.

Viimati uuendatud: 6. Aprill 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.