Sa oled siin

2. Kanada turuolukord

Viimati uuendatud: 11.04.2016

Kanada on kõrgelt arenenud turumajandusega riik, kuuludes maailma kõrgeima inimarengu indeksiga riikide hulka. Kanada on ÜRO, OECD, WTO, G8, G20, NAFTA ja NATO liige.

Riik on rikas maavarade: nafta, maagaasi ja metallide poolest. Seetõttu mõjutabki Kanada majanduse seisu enim üleilmne nafta ja naftasaaduste hind ning olukord eksportturgudel (põhiliselt USA). Kui SKP on viimastel aastakümnetel näidanud stabiilset kasvu (2-3%), vähenes see 2015. aastal poole võrra, tasemeni 1,2%. Inflatsioon on madal, 2015. aastal 1-1,5% piires. Kanadas on kõrgelt arenenud gaasi-, nafta-, masina-, keemia-, mineraalide-, puidu- ja kalatööstus. Kanada on üks maailma juhtivaid uraani, kulla, tsingi, nikli ja alumiiniumi eksportijaid. Ligikaudu 70,5% tööealisest elanikkonnast on aga hõivatud teenindussektoris. Töötuse määr oli 2016. aasta alguse seisuga 7,3%.

Majandusolukord Kanadas erineb provintside ja territooriumide lõikes. Kui peamiselt tööstusliku valmistoodangu ja pooltoodetega kauplevad provintsid said globaalses majanduskriisis tuntavalt räsida, siis põllumajanduslikud ja toorme ekspordil põhinevad majandused tundsid seda vaid vähesel määral või ei tundnud üldse. Kõrged naftahinnad andsid tugeva tõuke naftarikaste provintside arengule (Alberta, Briti Columbia). Tänaseks on olukord muutunud ja tööpuuduses tööjõud pöördub energiasektorist tagasi traditsioonilistesse tööstuspiirkondadesse nagu Ontario ja Quebec.

Kanada pangandus on väga reguleeritud ja see vähendab pankade vabadust riskantsete tehingute tegemisel. Samas on see peamiseks põhjuseks miks Kanada pangad jäid 2008. aastal vallandunud ülemaailmsest finantskriisist praktiliselt puutumata. Kanada kuue suurema panga tulud on aasta-aastalt suurenenud. Mitmed Kanada pangad kuuluvad uurimuste järgi maailma turvalisemate finantsasutuste hulka.

Viimati uuendatud: 11. Aprill 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.