Sa oled siin

130 aastat diplomaat Eduard Reinhold Virgo sünnist

Eduard Virgo sündis 16. oktoobril 1878 Virumaal Rakvere valla Päide külas kõrtsipidaja peres. Alghariduse sai Eduard Paatna külakoolis ja Rakvere saksa algkoolis. 1893 lõpetas ta Rakvere linnakooli, mille järel läks vastu vanemate tahtmist laevapoisina merele. Meri tõmbas teda väga, nii et isegi aastaid hiljem iseloomustas ta ennast: „Olen ajakirjanik, kirjanik, diplomaat ja südamehääle järgi meremees”. Meremehe ameti pidamise ajal õppis Virgo aastatel 1896–1897 Käsmu merekoolis, kuid oli siis sunnitud haiguse tõttu loobuma meremehe kutsest.

1899 – 1901 oli Virgo vallakirjutaja Järvamaal ning hakkas aastast 1900 tegutsema ka ajakirjanikuna Konstantin Pätsi asutatud ajalehe „Teataja” toimetuses. 1903. aastal sõitis ta  Pariisi, kus oli algul vabakuulaja nn Vene Kõrgemate Seltskondlike Teaduste koolis ja õppis seejärel École des Hautes Etudes Sociales ja Sorbonne Ülikoolis olles samas „Teataja” Pariisi kirjasaatja. 1906. aastal, peale „Teataja” sulgemist, mis oli tema peamine ülalpidamisallikas, naasis ta Eestisse ja oli  ajalehtede „Vaatleja” ja „Sõnumed” toimetaja.

Suvest 1907 oli Eduard Virgo sunnitud poliitiliste vaadete tõttu elama pagenduses  Soomes, hiljem Pariisis ja Londonis, tehes kaastööd mitmetele väljaannetele. Peamiselt kirjutas ta Peterburis ilmuvale „Vestnik inostrannoi literaturõ”, kus ilmusid tema tõlked  soome, eesti, rootsi ja prantsuse keelest. Peale pagendusest naasmist 1909. aasta lõpus töötas ta „Postimehe” ja „Päevalehe” toimetuses, oli 1914–1915 kirjastusühisuse „Maa” juhataja ning ajakirja „Tallinna Kaja” asutaja ja toimetaja. Seejärel tegutses Virgo Soome paberivabrikute esindajana Eestis kuni mobiliseeriti tsaariarmeesse, kus teenis Tallinna Peeter I Merekindluse telegraafiroodus raamatupidajana. 1917 aastal töötas ta Eesti Toitlusvalitsuses sõlmides Soomega lepinguid toiduainete vahetamiseks.

1918. aasta veebruaris sai Eduard Virgost välisdelegatsiooni liige ning Eesti esitaja Soomes.  Koos Karl Robert Pusta ja Ants Piibuga saavutas ta Suurbritannia valitsuselt Eesti Vabariigi de facto tunnustamise ja Eestile sõjalise abi andmise. 1918. aasta detsembrist oli Virgo Eesti esitaja Itaalias ja tal õnnestus saada paavstilt Eesti de facto tunnustamine.

Peale Itaaliast lahkumist 1919. aasta lõpus oli ta Eesti Ajakirjanduse Büroo „Estur” juhataja ning organiseeris Eesti Telegraafi Agentuuri (ETA) asutamist Tallinnas. Samas oli Eduard Virgo  ka Eesti  delegatsiooni  sekretär Tartu rahukonverentsil, kus informeeris ajakirjanikke läbirääkimiste käigust. Seejärel oli ta kuni 1920. aasta maini Eesti esindaja Londonis, mil asus Välisministeeriumi Lääne poliitilise osakonna juhataja ametikohale olles ka välisministri abi.

1921. aasta aprillist oli Eduard Virgo konsul-asjur Rootsis, Norras ja Taanis.  1922 – 1923 oli Välisministeeriumi majandus-juriidilise osakonna  ning kaubandus-poliitika osakonna juhataja kohusetäitja, jätkates seejärel Eesti esindamist Skandinaaviamaades, asukohaga Stockholmis. Mais 1928 määrati Virgo Eesti saadikuks Lätis. Tema kaastegevusel asutati Eesti – Läti ja Läti – Eesti sõprusühingud, kelle auliikmeks ta hiljem oli.  Eduard Virgo oli ka Välis-Eesti Ühingu juhatuse liige, Eesti-Rootsi ühingu ja Eesti-Inglise Kultuuriühingu juhatuse liige.

1931. aasta augustis sai temast Välisministeeriumi vastasutatud väliskaubanduse osakonna direktor,  mis ametikohal oli ta kuni oma surmani 28. aprillil 1938.

Eduard Virgo sängitati mulda riiklike auavalduste saatel Tallinna Rahumäe kalmistule.

Teenete eest kodumaa ees annetati Eduard Virgole Vabadusristi III liigi 2. järgu, Eesti Punase Risti I liigi 2. astme ja II liigi 1. astme ning Kotkaristi II klassi teenetemärgid. 

Heini Vilbiks

Välisministeeriumi raamatukogu juhataja

Viimati uuendatud: 16. Oktoober 2008

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.