Sa oled siin

1. Kasahstan - ÜLDINFO

Pindala: 2 724 900 km2
Rahvaarv: 18,04 miljonit elanikku (2017)
Riigikeel: kasahhi keel, ametlik keel - vene keel
Riigikord: presidentaalne vabariik
Riigipea: President Kassõm-Žoomart Tokajev
Pealinn: Nur-Sultan
Rahvussümbol: Kuldne stepikotkas
   
   

Maa ja rahvas

Kasahstan on pindalalt Kesk-Aasia suurim ning maailma suuruselt 9. riik, ühtlasi kõige suurem riik maailmas, mis on ümbritsetud ainult maismaaga. Põhjast piirneb Kasahstan Venemaaga, lõunast Türkmenistani, Usbekistani ja Kõrgõzstaniga, idast Hiinaga ning läänest Kaspia merega.
Rahvastikus on umbes 63% kasahhe, 24% venelasi, samuti elab riigis usbekke, ukrainlasi, tatarlasi, sakslasi jt rahvuseid.
Umbes 47% elanikest on moslemid (kõige suurem mošee on Nur-Astana mošee), 44% vene õigeusku. Suurim linn on endine pealinn Almatõ, mis annab 26% riigi SKT-st. Tähtsaks linnaks on ka Atõrau, mille lähedal asuvad suured naftaväljad. Samuti Karaganda ja Temirtau, kus asuvad suured tööstusettevõtted.

Kasahstan on jaotatud 14 oblastiks ja kaheks vabariikliku alluvusega linnaks:

  • Lääne-Kasahstan, Atõrau, Mangõstau, Aktobe, Kõzõlorda;
  • Lõuna-Kasahstan, Žambõl, Almatõ, Šomkent;
  • Ida-Kasahstan, Karagandõ, Pavlodar;
  • Põhja-Kasahstan, Kostani;
  • Almatõ linn;
  • Nur-Sultan linn.

Kliima on kontinentaalne ning selle mitmekesisus on tingitud riigi pindalast ja asukohast (Siberi ja Kesk-Aasia vahel). Keskmine temperatuur suvel on üle 30 kraadi ning talvel on külma rohkem kui 20 kraadi.

Poliitiline süsteem

Pärast Nõukogude Liidu laialisaatmist iseseisvus Kasahstan 16.12.1991.

Riigi president valitakse otsestel valimistel viieks aastaks. Alates 1991. aastast oli riigipeaks Nursultan Nazarbajev. 2019. aastal loobus pikaajaline president Nazarbajev võimust ning tema asemel on riigipeaks Kassõm-Žoomart Tokajev.

President nimetab ametisse valitsuse. Hetkel (mai 2019) on peaminister Askar Mamin.

Parlament on kahekojaline: alamkoda Mažilis (107 saadikut, ametiaeg kestab 5 aastat) ja ülemkoda Senat (47 kohta). Viimastel alamkoja valimistel jaanuaris 2012 pääsesid parlamenti riigi suurim partei Nur Otan (83 kohta), Ak Zhol (8 kohta) ning Kommunistlik partei (7 kohta).

Viimati uuendatud: 27. Mai 2019

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.