Sa oled siin

1. Kanada üldinfo

Viimati uuendatud 01.04.2016

Kanada on territooriumi poolest maailma suuruselt teine riik ent rahvastiku tiheduselt (3,4 inimest km2 kohta) omakorda üks maailma hõredamalt asustatud maid. 2016. aastal elab Kanadas 36 miljonit inimest. Rahvaarv on viimastel aastatel kasvanud tempoga ca +1% aastas. Kanada riigikeelteks on inglise ja prantsuse keel.

Riigikorralt on Kanada föderaalriik ja parlamentaarne konstitutsiooniline monarhia. Kanada riigipea on Kuninganna Elizabeth II. Valitsust juhib peaminister (novembrist 2015 Liberaalse Partei juht Justin Trudeau).

Riigi koosseisu kuulub 10 provintsi: Alberta, Briti Columbia, Manitoba, New Brunswick, Newfounland ja Labrador, Nova Scotia, Ontario, Prints Edwardi saar, Quebec, Saskatchewan ja 3 territooriumi: Loodealad, Nunavut ja Yukon. Üle 80% Kanada elanikkonnast elab linnades ida - lääne suunal kulgeva USA piiri ääres (Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Winnipeg).

Ajalooliselt on Kanada välja kujunenud peamiselt Euroopast (Inglismaalt, Iirimaalt, Šotimaalt, Saksamaalt, Itaaliast ja Prantsusmaalt) Põhja-Ameerikasse välja rännanud rahvaste näol.  See on mõjutanud oluliselt riigi kultuuri, traditsioone ja aidanud hoida Kanada ja Euroopa vahelist sidet. Ida-Eurooplaste sisseränded algasid peamiselt 19-nda sajandi lõpust ja kulmineerusid I ja II  järel. Ukraina kogukond Kanadas ulatub 1,3 miljonini, leedulasi on 46 000, eestlasi nagu ka lätlasi arvestuslikult kuskil 20-30 000 vahel.

1971. aastal võttis Kanada maailma ühe esimese riigina tarvitusele mitme-kultuurilisuse kui riikliku poliitika,  sedastades kõigi kodanike võrdsuse sõltumata nende rahvusest, keelest, rassilisest kuuluvusest ja usutunnistusest. Need põhimõtted on Kanada ühiskonnas tänaseni väga olulised ja kaitstud.

Viimaste aastakümnete jooksul on kanadalaste madal iive koosmõjus peamiselt Aasiast lähtuva ulatusliku immigratsiooniga riigi rahvastiku koosseisu oluliselt muutnud. Eriti on see tajutav suurlinnades nagu Toronto, Montreal ja Vancouver. Kanada rahvaarv tervikuna jätkab immigratsiooni toel jõudsalt kasvamist, keskmiselt lisandub igal aastal riiki ca 250 000 uut alalist elanikku. Immigratsiooni nähakse Kanada rahvastiku kasvu põhiallikana.

Viimati uuendatud: 1. Aprill 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.