Välisminister Urmas Paet: OSCE-l tuleb aktiivsemalt tegeleda pikaajaliste konfliktide lahendamisega

06.12.2011 | 15:17

Uudis

Nr 398-E


Välisminister Urmas Paet ütles täna Vilniuses Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) välisministrite kohtumisel, et Euroopa julgeolekuruumis on kõige suuremaks ohuks pikaajaliselt lahendamata püsinud konfliktid. „Olemasolevate kriiside lahendamisel on OSCE-l oluline roll, kuid ootame organisatsioonilt külmutatud konfliktidega tegelemisel senisest suuremat aktiivsust ning konkreetseid tulemusi,“ märkis Paet.

Välisministri sõnul on stabiilsuse ja julgeoleku tagamiseks vajalik rahvusvaheliste vaatlejate naasmine kogu Georgia territooriumile. „On vaja jätkata jõupingutusi OSCE missiooni naasmiseks ja ka Euroopa Liidu vaatlusmissiooni tegevuse laiendamiseks Georgia okupeeritud aladele,“ lausus Paet. Välisminister lisas, et samuti tuleb Mägi-Karabahhia ja Transnistria konflikti puhul tulemusteni jõudmiseks aktiivsemalt tegutseda.

Välisminister Paet rõhutas kohtumisel ka OSCE tegevuse tähtsust demokraatia edendamisel ja inimõiguste tagamisel. „Eesti on järjekindel meediavabaduse toetaja ning e-riigina peame tähtsaks ka laialdase internetivabaduse tagamist,“ sõnas välisminister. Ühtlasi ei tohiks Paeti sõnul ka OSCE-sse kuuluvates riikides esineda inimeste demokraatlike vabaduste piiramist. „Seetõttu on jätkuvalt oluline toetada Valgevene kodanikuühiskonda ja vaba meediat ning riigi demokraatlikke püüdlusi,“ ütles ta.

Samuti märkis välisminister, et tänapäeva maailmas tuleb OSCE-l üha enam võidelda ka riigipiire ületavate julgeolekuohtude, sealhulgas küberkuritegevuse ja terrorismiga. „Küberjulgeoleku tagamisel peab Eesti siiski oluliseks seda, et võitlust küberkuritegevusega peetaks viisil, mis ei piiraks sõnavabadust ja inimõigusi,“ sõnas Paet.

Käesoleval aastal on Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni eesistuja Leedu ning 18. OSCE Ministrite Nõukogu kohtumine toimub 6.-7. detsembril Vilniuses. 2012. aastal on OSCE eesistujaks Iirimaa.

 





VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS
637 7654
513 8689
[email protected]