Sa oled siin

Arengukoostöö Valgevenega

Eesti panus Valgevenes

 

Valgevenet on alates 1994. aastast valitsenud Aleksandr Lukashenko autoritaarne režiim ja tsentraliseeritud majandussüsteem. Valitsus piirab kodanike poliitilisi vabadusi, sõna-, meedia-, avaliku kogunemise ja usuvabadust. 80% tööstusest on riigi omanduses ning välisinvesteeringuid takistab ärivaenulik kliima.
Eesti arengukoostöö Valgevenega algas 2011. aasta alguses, kui Eesti soovis vägivaldsete sündmuste taustal näidata oma toetust Valgevene demokraatlikele jõududele. Kuigi keeruline poliitiline olukord veel kestab, on Eestile esmatähtis koostöö jätkamine just Valgevene kodanikuühendustega, nende tegevuse toetamine ja võimestamine. Samuti soovib Eesti jätkata koostööd väikeettevõtluse, IKT ja hariduse valdkonnas, sealjuures jätkata stipendiumide andmist Valgevene tudengitele Eesti ülikoolides kõrghariduse omandamiseks. Arengukoostöö planeerimiseks tehakse koostööd kohalike partneritega, esmajoones kodanikuühiskonna esindajatega.

Kahepoolseid arengukoostööprojekte on olnud väga erinevates valdkondades: mitmed noortele valgevenelastele suunatud ettevõtlusalased (start-up) koolitused; Valgevene kodanikuühenduste tegevuse tugevdamine Eesti näidete varal; väärkoheldud laste abistamine ja psühholoogilise abi andmine kriisis kannatadasaanutele; Valgevene riigihangetealase koolitussüsteemi väljatöötamine ja e-keskkonna edendamine; Valgevene tudengitele stipendiumite andmine õppimiseks TTÜs, EDKs, jt. Praegu õpib valgevene tudengeid nii Tallinna Tehnikaülikoolis, Diplomaatide Koolis kui Tartu Ülikoolis.
Positiivne areng on ka see, et 2016. aasta projektide taotlusvoorust tulid uutelt taotlejatelt väga erinevate valdkondade projektid, lisaks IT-suunitlusele nt looduse ja teaduse teemalised.

Arengukoostöö raames 2016. aastal alanud uued projektid Valgevenega:

• MTÜ Eesti Abikeskused: Valgevene esmatasandi tervishoiusüsteemi e-teenuste arendamine;
• MTÜ Peipsi Koostöö keskus: Sotsiaalse- ja naiseettevõtluse areng ning kogukonna koostöö Narochi põllumajanduspiirkonnas Valgevenes;
• Eesti Kirjandusmuuseum: Valgevene Kultuuri, Keele ja Kirjanduse Instituudi ja Eesti Kirjandusmuuseumi vaheline arengukoostöö);
• SA Avatud Eesti Fornd: Eesti kogemus vaba ajakirjanduse ja küberkaitsega: sõltumatu veebiväljaande www.charter97.org kaitse riiklikult toetatud küberrünnakute eest;
• SA Garage48 startuppide jätkuprojekt: Väikeettevõtluse ja startup kogukonna arendamine Valgevenes.

Täpsema ülevaate kõikidest Eesti toetustest Valgevene suunal leiab Eesti arengukoostöö andmebaasist.

 

Viimati uuendatud: 17. Märts 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.