Sa oled siin

Mikser: riigid peavad täitma doonorkonverentsidel humanitaarkriiside leevendamiseks antud lubadusi

19. Mai 2017 - 19:09

Välisminister Sven Mikser kinnitas Brüsselis toimunud Euroopa Liidu välisasjade nõukogu arenguministrite kohtumisel, et humanitaarkriisidele vastupanuvõime tõstmiseks on oluline tagada humanitaarabi, arengukoostöö ja julgeolekumeetmete koostoimimine.

Humanitaarkriiside arutelul rõhutas Mikser, et praegune näljahäda oht Jeemenis, Somaalias, Lõuna-Sudaanis ja Kirde-Nigeerias võib kujuneda maailma suurimaks humanitaarkriisiks ÜRO ajaloos. „Selle vältimiseks peab EL tegutsema ühiselt ning tuleb täita doonorkonverentsidel antud lubadusi,“ ütles ta. Mikseri sõnul on kriisisituatsioonides rahvusvahelise humanitaarõiguse kehtestamine äärmiselt oluline. 

Kohtumisel arutasid ministrid ka 2015. aasta sügisel ÜRO peaassambleel heaks kiidetud tegevuskava 2030 rakendamist, mis sisaldab 17 kestliku arengu eesmärki sotsiaal-, majandus- ja keskkonnavaldkonnas. „EL kui tegevuskava 2030 üks eestkõnelejaid peab ise tõsiseltvõetavalt ja nähtavalt kestliku arengu eesmärkide saavutamisse panustama,“ rõhutas välisminister. Mikseri sõnul on oluline, et iga riik kannab ise vastutust eesmärkide saavutamise eest.

Ühtlasi arutasid ministrid ELi suhete raamistiku üle Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani (AKV) riikidega pärast aastat 2020, mil lõpeb praegu kehtiv koostöölepe, niinimetatud Cotonou leping. Eesti välisminister kutsus kolleege üles aktiivsele koostööle ja kompromissivalmidusele, mis võimaldaks õigeaegselt kujundada Euroopa Liidu ühine seisukoht tulevikusuhete kohta AKV riikidega.

Kohtumisel andsid ministrid heakskiidu uue Euroopa arengukonsensuse tekstile, mis määrab ELi ja liikmesriikide ühised prioriteedid arengukoostöös aastani 2030.

Lisaks kohtus välisminister Belgia arengukoostööministri Alexander De Crooga. Kohtumistel arutati Eesti eesistumise prioriteete, digiteemade olulisust arenguabi valdkonnas ja  #shedecides kampaaniat. Mikseri tõi välja, et digitaalsed lahendused on Eesti eesistumise ajal olulised nii EL sise- kui välismõõtmes ning mõlemas on Belgia Eestile oluliseks mõttekaaslaseks.
 

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576839...

 

Lisainfo:
Sandra Kamilova
välisministeeriumi avalike suhete osakond
56675362
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.