Sa oled siin

Maasikas: Euroopa Parlament on Eesti eesistumisajal meie hea ja konstruktiivne koostööpartner

18. Mai 2017 - 0:00

Kohtumistel Euroopa Parlamendis andis Eesti eriesindaja Matti Maasikas ülevaate Eesti ettevalmistustest Euroopa Liidu Nõukogu eesistumiseks ja Eesti eesistumise prioriteetidest, samuti arutati nende tutvustamist juuni- ja juulikuus Euroopa Parlamendis.

Tutvumiskohtumistel Euroopa Parlamendi peasekretäri Klaus Welle, asepeasekretäri Markus Winkleri, asepresidendi Rainer Wielandi, põhiseaduskomisjoni liikmete Pedro Silva Pereira, Ramón Jáuregui Atondo, keskkonna-, rahvatervise ja toiduohutuse komisjon esinaise Adina-Ioana Valeani, transpordi- ja turismikomisjoni esinaise Karima Delli ja eelarvekomisjoni esimehe Jean Arthuisiga olid kõne all veel ka Euroopa transpordiühendused, valimisõigus, läbipaistvusregister ja brexitiga kaasnevad küsimused.

Mitmel kohtumisel räägiti erinevate digitaalsete transpordilahenduste arendamisest ja kasutuselevõtust. „Tänapäeval pole enam võimalik rääkida ühe või teise valdkonna digitaliseerimisest, see teema puudutab kõike ja kõiki, kaasa arvatud erinevaid transpordilahendusi. Eesti eesmärk on liikuda omavahel tihedalt ühendatud Euroopa poole ja selleks on meil vaja digilahendusi, mis annavad inimestele näiteks lihtsamaid reisimisvõimalusi,“ ütles Maasikas.

Oluline teema oli ka Komisjoni eelmise aasta sügisel esitatud ühtse läbipaistvusregistri loomise ettepanek. Kohustusliku läbipaistvusregistri eesmärk on aidata kaasa lobitöö läbipaistvuse suurendamisele, toetada lobistide käitumisjuhendi järelvalvet ning parandada andmesisestusnõudeid. Ettepaneku kohaselt kehtiksid kõigile kolmele institutsioonile esimest korda ühesugused miinimumstandardid ning registrisse kandmine oleks kohustuslik kõigile huvirühmade esindajatele Brüsselis. Esimese läbipaistvusregistri lõid Euroopa Parlament ja Komisjon 2011. aastal ning praegusesse vabatahtlikku registrisse on kantud üle 9800 lobisti, kes peavad järgima ühtset käitumisjuhendit. Maasika sõnul on Eesti EL institutsioonide suuremat läbipaistvust alati toetanud ja teeb seda ka edaspidi.

Enamikul kohtumistel puudutati veel Euroopa Parlamendi kohtade jaotussüsteemi, mis peaks hakkama kehtima järgmiste valimistega 2019. aastal. See on teema, mida on otseselt mõjutanud ka Brexit ja mille osas otsitakse kõigile sobivat lahendust. Põhiseaduskomisjon peaks omapoolse püsiva kohtade jaotuse ettepanekuga tulema välja veel sel aastal, et kõik liikmesriigid jõuaksid enne järgmisi europarlamendi valimisi viia läbi vajalikud siseriiklikud protseduurid.

Täna on eriesindajal kohtumised tööhõive ja sotsiaalvaldkonna komisjoni aseesimehe Marita Ulvskogi  ning põhiseaduskomisjoni liikme ja EL valimisõiguse raportööri Jo Leineniga.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/sets/72157680785...

 

Lähem info:
Tiina Maiberg
Välisministeerium
Tel: +372 6377 253
Mob: +372 53 008 703
www.vm.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.