Sa oled siin

Maasikas: ELi põhitähelepanu peab olema pööratud oma kodanikele

13. September 2017 - 17:44

Täna, 13. septembril Euroopa Parlamendi täiskogul eesistujariigi nimel Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri aastakõnele vastanud Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas rõhutas, et on aeg keskenduda sellele, mis meid ühendab, ning algatada tegevusi, mis tasakaalustavad ja ehitavad sildu, mitte ei lõhu neid.

EK presidendi Jean-Claude Junckeri aastakõne järel sõna võtnud Maasikas ütles, et “meie, kes me hoolime Euroopa Liidust, peame tooma selle keskmesse oma kodanikud. Siin on vaja konkreetseid samme, nagu siseturu tugevdamine, seda eriti teenuste alal, samuti julgeoleku tugevdamine ja rändekriisi haldamine. Eesti tegeleb eesistujana muidugi ka Euroopa Liidu sotsiaalteemadega. “Need puudutavad nii haridust, oskusi, elukestvat õpet, lähetatud töötajaid kui ka võrdseid õigusi,“ ütles Maasikas, lisades, et “me ei räägi üksnes paremini tasustatud tööst, vaid ka paremast ligipääsust tööturule.”

Viidates digitaalse ühisturu arengule kinnitas eriesindaja, et andmete vaba liikumine on üks selle ühisturu nurgakive ja siin on vaja tagada, et sellest saaksid kasu nii eratarbijad kui ettevõtjad. Järgmisel aastal jõustuvad uued isikuandmete kaitsereeglid ning Komisjon on teinud omapoolsed andmete vaba liikumise seadusandluse ettepanekud. Eesti eesmärk eesistujana on eelnõuga kiiresti edasi liikuda.

Digitaalse majanduse arenguga on tihedalt seotud ka küberturvalisus. Maasika sõnul on küberkaitse teema, millega ei saa ükski liikmesriik tegelda üksi, vaid see puudutab kõiki. “EL küberstrateegia uuendamine on äärmiselt vajalik ja on hea, et Komisjon on selle tõsiselt käsile võtnud. “Me peame tunnetama oma vastutust ja järgima juba olemasolevat vastavat seadusandlust ning tegema tihedat koostööd ka erasektoriga,” ütles eriesindaja. Kõik need küsimused tulevad kõne alla Tallinnas toimuval digitippkohtumisel 29. septembril.

Euroopa Liidu välispoliitikast kõneldes rõhutas Maasikas, et me ei tohi unustada naabreid ning seda, et EL on eeskuju paljudele naabruses asuvatele riikidele ja seda tuleb oma tegevuses ka arvestada. Novembris toimuv idapartnerluse tippkohtumine annab võimaluse kinnitada oma jätkuvat pühendumust ja koostöötahet idapartnerlusriikidega, see aitab kaasa ka turvalisema keskkonna loomisele. 

Eriesindaja pööras oma kõnes tähelepanu veel kaubandusele ja rändeküsimustele.

Maasika sõnul annab tänane mõtetevahetus parlamendis hea tõuke ELi uue tööprogrammi kavandamisele. Euroopa Liidu üldasjade nõukogu arutab neid ettepanekuid juba 25. septembril ning dialoogid parlamendiga aitavad kokku leppida järgmise aasta ühistes prioriteetsetes eesmärkides.

Eriesindaja Maasikas esindab täna parlamendis EL Nõukogu ka Dieselgate’i ja ehitiste tuleohutuse teemal. Eile võttis Maasikas nõukogu esindajana sõna toiduohutuse arutelul, mis puudutas fiproniliga saastunud mune, ning EL kõrge esindaja Federica Mogehrini asemel relvaekspordi kontrolli raporti kohta.

 

Fotod: https://flic.kr/s/aHsm519cxW

Otselink Euroopa parlamendi ülekandele: http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/

Loe ingliskeelset teksti tervikuna: http://vm.ee/en/news/deputy-minister-eu-affairs-matti-maasikas-reply-pre...

Lisainfo:

Tiina Maiberg

Välisministeeriumi pressiesindaja

+372 53008703

+372 6377253

tiina.maiberg@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.