Sa oled siin

Reisi targalt

Kas olete välismaal viibides sattunud olukorda, kus olete pidanud kahetsema, et pole reisiks piisavalt ettevalmistusi teinud? Reisi õnnestumine võib tihtipeale sõltuda alguses tühistena tundunud pisiasjadest.

 

FacebookisKursusTelefon veebikonsulmobiilirakendus 'Reisi targalt'

 • Reisiinfo
  Hoolitseme selle eest, et välisministeeriumi kodulehel on iga sihtkoha kohta esmane ülevaade, mida reisija enne reisile minekut võiks teada. Mida vältida, millised on kohalikud tavad ja seadused, kust leida lisainformatsiooni kohustuslike vaktsineerimiste või liikluse eripära kohta. Sama info on välisministeeriumi tasuta mobiilirakenduses „REISI TARGALT“.
 •  Reisikindlustus
  „Õnnetus ei hüüa tulles!“ Rändama minnes tasub juhinduda põhimõttest - kes jaksab reisida,  jaksab ka reisikindlustuse osta. Kellelegi ei ole vaja tuhandetesse eurodesse ulatuvaid haiglaarveid, mis lisaks õnnetusest põhjustatud südamevalule paneb lähedastele ülisuure rahalise kohustuse. Oluline on meeles pidada, et kindlustuspoliis oleks piisava kattega ning poliisis oleks arvestatud tegevustega, mis reisi jooksul on inimesel plaanis ette võtta (nt benji-hüpe, sukeldumine, mägironimine või muud harrastused).
 • Reisidokumendid
  Enne reisile minekut tuleb kindlasti üle kontrollida passi kehtivus. Tasub meeles pidada, et väljaspool Euroopat reisides nõuavad mitmed riigid, et pass kehtiks veel vähemalt 6 kuud peale reisi lõppemist. Kas ja kui palju täpselt, tuleks kindlasti üle küsida  külastatava riigi saatkonnast. Samuti kiputakse unustama, et viisa taotlemine nõuab enamasti aega ning paberitööd.
   
 • Registreerimine
  Kui registreerite oma välisriigis viibimise, saab konsulaarteenistus kriisiolukorra (loodusõnnetus, rahvarahutused jms) tekkimisel teile võimalikult kiiresti abi osutada. Registreerida on võimalik välisministeeriumi kodulehel või mobiilirakenduse „REISI TARGALT“ vahendusel. Loomulikult on säilinud ka paberankeedil registreerimise võimalus, see tuleks saata postiga konsulaarosakonda aadressil Islandi väljak 1, Tallinn 15049.
 
 • Mida teha välismaal hätta sattudes?

 • Reisidokumendi kaotus
  Passi või ID-kaardi varguse või kaotuse korral väljastab konsul teile ajutise reisidokumendi ehk tagasipöördumistunnistuse. Tagasipöördumistunnistusega on võimalik Eestisse naasta, pooleli olevat reisi sellega jätkata ei saa.

 • Raha kaotus
  Nii sularaha kui ka maksekaartide varguse või kaotuse korral on võimalik kasutada kiirrahaülekande teenuseid nagu MoneyGram, Western Union jms. Konsul saab abistada ühenduse võtmisel lähedastega Eestis, kes võivad kanda välisministeeriumi pangaarvele vajamineva summa, mille saatkonna ametnik pärast raha arvele laekumist välja maksab (SWEDBANK: EE122200221006104336, SWIFT/BIC:HABAEE2X, viitenumber 700025262).
 • Õnnetusjuhtumite ja vägivalla ohvrid
  Kui teiega on juhtunud õnnetus või olete langenud vägivalla ohvriks, saab konsul aidata teid kohalike ametiasutustega suhtlemises ja juhatab arsti, advokaadi või tõlgi juurde. Vajadusel võtab ta ühendust teie perekonna või lähedastega. Välismaal haigestunud inimese või õnnetusjuhtumis vigastatu ravi- ega kojutoimetamise kulude katmisel on suur abi reisikindlustusest (Eesti saatkonnad neid kulusid ei kata). Euroopa Liidus kehtiv ravikindlustussertifikaat kehtib vaid Euroopas ning tagab vaid esmase arstiabi. (www.haigekassa.ee)
 • Välisriigis kinnipeetud Eesti kodanikud
  Välisriigis kohaliku politsei poolt kinnipidamisel tasub nõuda, et sellest teavitataks koheselt Eesti konsulit. Miks? Konsul saab jälgida, et kinnipeetavale oleksid tagatud kõik protsessuaalsed õigused, sh võimalus võtta ühendust konsuliga, kasutada tõlgi ja advokaadi abi. Samuti külastab konsul kinnipeetavat vanglas tema või tema lähedaste soovil.
 • Surmajuhtum
  Kui Eesti kodanik sureb välisriigis, saab konsul abistada lähedasi põrmu transportimisel asukohariigist Eestisse. Selleks ei pea perekond ise kauget sõitu ette võtma, konsul või välisriigis tegutsev matusebüroo hoolitseb vajalike dokumentide väljastamise eest. Siinkohal tuletame taas meelde reisikindlustuse olulisust, sest vastasel korral jäävad kulud lähedaste kanda.
 • Terrorism
  Seoses suureneva terrorismiohuga maailmas tuleb arvestada võimalike riskidega pea kõikjal ning pöörata tavapärasest enam tähelepanu oma turvalisusele. Eriti ettevaatlik tuleks olla rahvarohketes kohtades, kindlasti soovitame vältida igasuguseid meeleavaldusi ja rahvakogunemisi. Kui olete enda reisi välisministeeriumis registreerinud, siis saab konsulaarteenistus teiega kriisiolukorras ühendust võtta.
  Tutvuge Käitumisjuhistega terrorirünnaku korral, juhiste printimiseks saate faili alla laadida siit (5.44 MB, PDF).
 • Kui teie poolt külastavas välisriigis ei ole Eesti saatkonda, konsulaati ega aukonsulaati, saate vajaminevat konsulaarabi lähimast EL liikmesriigi esindusest.
   

  Kui siiski satute välisriigis hätta ja ei tea mida ette võtta, on alati võimalik konsulteerida välisministeeriumi valveametnikuga telefonil  +372 5301 9999 (24h).

 
 • Millal ei saa konsulaarteenistus aidata?

 • Konsul ei saa:
  -    maksta hotelli-, õigusabi-, tõlgi-, haiglaravi- ega muid arveid
  -    olla kinnipidamisel või kohtus kaitsjaks
  -    vabastada isikut vanglast
  -    nõuda haiglas või kinnipidamiskohas teistest paremat kohtlemist
  -    teha toiminguid, millega tavaliselt tegelevad reisikorraldajad, pangad, lennu-, töövahendus-, kinnisvara- ja autorendifirmad
  -    taotleda isikule asukohariigi elamis- ja tööluba.

 • Küsimuste korral leiab täiendavat infot välisministeeriumi kodulehel reisi- ja konsulaarinfo rubriigist. Head nõu saab küsida ka konsulaarosakonna telefonil +372 637 7440. Samuti võite saata oma küsimuse elektronkirjaga aadressile konsul@vm.ee.
 

Mini e-kursus Reisi Targalt

Viimati uuendatud: 20. Oktoober 2017

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.