Sa oled siin

Reisija meelespea

Kas olete välismaal viibides sattunud olukorda, kus olete pidanud kahetsema, et pole mõnda asja varem järele uurinud, ja mõistnud, et reisi õnnestumine võib tihtipeale sõltuda alguses tühistena tundunud pisiasjadest? Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas toimida juhul, kui teie reis on võtnud ootamatu pöörde.

Hätta sattumine võõrsil

Juhul kui olete võõrsil viibides sattunud hädaolukorda, on teil võimalik saada abi meie välisesindustest. Kui teie asukohariigis ei ole Eesti saatkonda, konsulaati ega aukonsulaati, soovitame teil pöörduda lähimasse Euroopa Liidu liikmesriigi esindusse. Liikmesriikide esindused osutavad teile abi samadel alustel kui oma riigi kodanikele, muu hulgas tuleb maksta ka sama suurt teenustasu.
Kui te ei tea, mida hädaolukorras ette võtta, on teil alati võimalik konsulteerida välisministeeriumi valveametnikuga telefonil +372 5301 9999 või 372 6 377 000.

Kodanike registreerimine

Välisriigis viibimise registreerimine on lihtne viis oma asupaigast konsulaarteenistusele teada anda. Registreerimiseks tuleb täita ankeet ja edastada see välisministeeriumi konsulaarosakonda. Registreeruda on võimalik ka interneti teel välisministeeriumi kodulehel https://rakendused.vm.ee/eelregistreerimine/. Teie andmeid kasutatakse juhul, kui asukohariigis peaks tekkima kriisiolukord ning konsulaarabi korraldamiseks on vaja ülevaadet piirkonnas viibivatest kodanikest.

Millal saab konsul aidata?

Reisidokumendi kaotus

Passi või ID-kaardi varguse või kaotuse korral väljastab konsul teile ajutise reisidokumendi ehk tagasipöördumistunnistuse. Tagasipöördumistunnistusega on võimalik vaid Eestisse naasta, pooleli olevat reisi sellega jätkata ei saa. Tagasipöördumistunnistus väljastatakse üldjuhul kuni kolme tööpäeva jooksul, võimaluse korral taotluse esitamise päeval.

Raha kaotus

Konsul saab teid abistada eelkõige ühenduse võtmisel lähedastega Eestis. Nii sularaha kui ka maksekaartide varguse või kaotuse korral on teil võimalik kasutada kiirrahaülekande teenuseid nagu MoneyGram, Western Union jms. Riigiti on need võimalused erinevad, seetõttu tasuks juba enne reisi uurida, millist teenust teie sihtriigis kasutada saab. Samuti on abistamiseks vajalik summa võimalik üle kanda Eestis välisministeeriumi pangakontole (SWEDBANK: EE932200221023778606, SWIFT/BIC:HABAEE2X, viitenumber 700025262), millelt konsul pärast raha laekumist saab teha väljamakseid.

Õnnetusjuhtumite ja vägivalla ohvrid

Kui teiega on juhtunud õnnetus või olete langenud vägivalla ohvriks, nõustab konsul teid kohalike ametiasutustega suhtlemises ja juhatab arsti, advokaadi või tõlgi juurde. Vajadusel võtab ta ühendust teie perekonna või lähedastega. Siinkohal on hea meelde tuletada reisikindlustuspoliisi olulisust. Reisikindlustuslepingu sõlmimisel lugege lepingu tekst hoolega läbi ja veenduge, et see sisaldab nii ravi- kui ka transpordikulude katmist. Eesti välisesindused ei kata välismaal haigestunud inimese ja õnnetusjuhtumis vigastatu ravi- ega kojutoimetamiskulusid. Tuletame meelde, et Euroopa Liidus kehtiv ravikindlustussertifikaat tagab vaid esmase arstiabi (http://www.haigekassa.ee). Samuti ei kata välisesindused surmajuhtumiga kaasnevaid kulutusi.

Välisriigis kinnipeetud Eesti kodanikud

Asukohariigi võimud on kohustatud informeerima Eesti välisesindust Eesti kodaniku vahistamisest juhul, kui isik on selleks soovi avaldanud. Konsul jälgib, et kinnipeetavale oleksid tagatud kõik protsessuaalsed õigused, sh võimalus võtta ühendust välisesindusega, kasutada tõlgi ja advokaadi abi. Samuti külastab konsul kinnipeetavat vanglas tema soovil.

Terrorism

Seoses suureneva terrorismiohuga maailmas tuleb arvestada võimalike riskidega pea kõikjal ning pöörata tavapärasest enam tähelepanu oma turvalisusele. Eriti ettevaatlik tuleks olla rahvarohketes kohtades, kindlasti soovitame vältida igasuguseid meeleavaldusi ja rahvakogunemisi. Kui olete enda reisi välisministeeriumis registreerinud, siis saab konsulaarteenistus teiega kriisiolukorras ühendust võtta.

Käitumisjuhise terrorirünnaku korral, juhised saate alla laadida siit. (5.44 MB, PDF)

Millal ei saa konsul aidata?

Konsul ei saa:

 • maksta hotelli-, õigusabi-, tõlgi-, haiglaravi- ega muid arveid
 • olla kinnipidamisel või kohtus kaitsjaks
 • vabastada isikut vanglast
 • nõuda haiglas või kinnipidamiskohas teistest paremat kohtlemist
 • teha toiminguid, millega tavaliselt tegelevad reisikorraldajad, pangad, lennu-,
  töövahendus-, kinnisvara- ja autorendifirmad
 • taotleda isikule asukohariigi elamis- ja tööluba.

Küsimuste korral saate infot välisministeeriumi kodulehelt http://www.vm.ee või konsulaarosakonna telefonil +372 6 377 440. Oma küsimuse võite saata ka elektronkirjaga aadressile konsul@vm.ee.

Enne reisile asumist

 • vormistage reisikindlustus, mis kataks kõik ootamatud ravi- ja transpordikulud
 • hankige võimalikult palju infot riigi kohta, mida plaanite külastada
 • uurige sihtkohariigi saatkonnast riiki sisenemise ja seal viibimise nõudeid (viisa, minimaalne päevaraha jms)
 • jälgige, et teie reisidokument oleks kehtiv (kontrollige täpsemaid nõudeid reisisihiks oleva riigi saatkonnast)
 • selgitage võimalikult varakult välja, kui suur on oht nakatuda sihtriigis nakkushaigustesse ning milliseid kaitsesüste oleks vaja enne reisi teha http://www.vaktsiin.ee/)
 • kontrollige enne reisi välisministeeriumi kodulehelt http://www.vm.ee, kas teie reisi sihtkoht on turvaline 
 • registreerige välisriigis viibimine
 • teatage oma sõpradele-sugulastele, kuidas teiega saab võõrsil viibides sidet pidada
 • võtke kaasa Eesti esinduse kontaktandmed sihtriigis ja välisministeeriumi valvekonsuli telefoninumber +372 5301 9999

Reisil olles

 • tehke passist ja ID kaardist igaks juhuks koopiad ja hoidke neid originaaldokumentidest lahus
 • hoidke sularaha ja pangakaarte eri kohtades
 • pidage kinni kohalikest seadustest ja tavadest
 • ärge viibige asukohariigis kauem kui lubatud. Illegaalselt riigis viibijate suhtes võidakse kohaldada sanktsioone ning deporteerimist. Tavaliselt kaasneb sellega ka sissesõidukeeld.
Viimati uuendatud: 7. September 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.