Sa oled siin

Kunstiteoste tellimise konkursid

 

SELGUNUD ON KONKURSSIDE VÕITJAD!

 

EV SUURSAATKOND PEKINGIS[1]

Ideekavandi konkurss korraldati vastavalt kunstiteoste tellimise seadusele, mis näeb ette avaliku otstarbega hoone ehitamisega kaasneva kunstiteose või –teoste tellimise vähemalt 1% väärtuses ehituse maksumusest. Konkursiga telliti skulptuur hinnaga 35 000 eurot ning seinavaip maksumusega 20 000 eurot.

Žüriisse kuulusid Pille Lausmäe Eesti Sisearhitektide Liidust, Mari-Liis Tammi Eesti Kujurite Ühendusest, Sigrid Huik Eesti Tekstiilikunstnike Liidust, saatkonnahoone sisekujunduse autor Liisa Põime ning välisministeeriumi esindaja.

14.märtsil k.a. paigaldati EV Pekingi suursaatkonda kunsti tellimise ideekonkursil võidukaks tunnistatud ideede järgi teostatud kunstiteosed. Kunstnikud viibisid isiklikult paigaldamise juures.

Skulptuur: kokku esitati 18 ideekavandit.

1. KULGEMINE (327.69 KB, PDF)   1. Preemia     autorid: Jaan ja Johannes Luik
Skulptuur KULGEMINE, 2015,  pronks, kõrgus 160 cm. 

Võidutöö "Kulgemine" juures tõi žürii esile skulptuuri õhulist vormi, mis sobib hästi hoone võrdlemisi jõulise arhitektuuriga. Skulptuur räägib loo eestlastest kui mererahvast. Ülemerereisid lähendavad erinevaid kultuure ja nii on ka skulptuuris aimata ruunimärke, andes samas viiteid Hiina hieroglüüfidele.


Teose idee põhineb vormimängul leides üllatavaid vormilisi sarnasusi Hiina hieroglüüfi “Dao” e kulgemine, liikumine ja meie piirkonnale omase muinaslaeva kujutise vahel. Algselt kavandas kunstnik 120 cm kõrge skulptuuri vastavalt lähteülesandele saatkonna fuajeesse. Tulenevalt teose vormist ja olemusest leidsid arhitektid ja teose autorid, et antud teosele on parim asukoht hoopis esindusala seina taga basseinis graniittahukal. Seoses sellega jäeti ära postament ja taies teostati 160 cm kõrgusena ning kinnitati graniittahvlile.

2. PISUHÄND      2. Preemia     autorid: Margus ja Ott Kadarik

Teise koha lauraadi juures mainis žürii järgmist – skulptuuris kerkib esile tehis- ja loodusliku töötlusega materjali koosmõju ja huvitav varjudemäng.

3. PEKO                3. Preemia     autorid: Oliver Soomets, Tõnis Hiiessalu, Bruno Lillemets

Kolmanda koha laureaati iseloomustas žürii järgmiselt – töö on üheaegselt nii arhailine kui kaasaegne ja tegemist huvitava materjali valikuga – rukkiterad ja muld.

 

Tekstiil: kokku esitati 27 ideekavandit.

1. HEAD SÕNUMID (3.28 MB, PDF)   1. Preemia     autor: Erika Pedak

Seinatekstiil HEAD SÕNUMID, 2015, vilditud lambavill, suurus 2000*6000mm. 

Võidutöö „Head sõnumid“ juures tõi žürii esile, et Erika Pedaku looming sobib oma vaoshoituses, kuid samas kaasaegses lähenemises hästi saatkonnahoone üldkujundusse. Ideekavand "Head sõnumid" annab palju tõlgendamisvõimalusi ja eeldatavasti ka jutuainest - häid sõnumeid ja sõnumitoojaid ootame ju kõik, olgu siis klassikalise kirja või e-maili vahendusel.

Teos koosneb viiest 1200 mm laiusest osast, mis on kõrvuti paigaldatud rippuma metallist vardale. Teose ideeks on koondada endasse ürgselt eestilikku maavillast materjalikäsitlust moodsalt modernses vormis. Teose vilditud põhimaterjalile on trükitud mitmeid positiivse sisuga Hiina hieroglüüfe ümbrikute alla süvendamaks teose ideed heade sõnumite edastajana. Saatkonna lakoonilisse interjööri annab villavaip pehmust ja soojust toimides ühtlasi akustilise elemendina. Teos on paigutatud saatkonna esindusruumidesse söögisaali seinale.

2. TALUTEE                 2. Preemia     autorid: Elna Kaasik, Maali Roomet

Teise koha laureaati iseloomustas žürii järgmiselt – taluhoone on väga tugev kujund, mis viitab usaldusväärsusele ja lootusrikkale püsimisele.

 

3. DA VINDI KOOD    3. Preemia     autor: Krista Leesi

Kolmanda koha laureaadi juures tõi žürii esile järgmist – suurepärane lahendus Eesti mustrikirjadest, mille sõnum on iidne ja tuttav, kuid vajab taas ja taas mõtestamist.

 

VÄLISMINISTEERIUM

Ideekavandi konkurss Välisministeeriumi fuajeesse korraldati vastavalt kunstiteoste tellimise seadusele. Konkursiga telliti skulptuur maksumusega 15 000 eurot.

Zhüriisse kuulusid Juta Lember Eesti Sisearhitektide Liidust, Tiiu Kirsipuu Eesti Kujurite Ühendusest, Gea Sibola Hansen Eesti Kujurite Ühendusest, Andro Kööp Eesti Disainerite Liidust/Eesti Kunstnike Liidust ning välisministeeriumi esindaja.

Esitati 11 ideekavandit.

1. VIEWPOINT (1.97 MB, PDF)      1. Preemia     autorid: Mihkel Masso, Kristjan Feodorov

Võidutöö “Viewpoint” juures tõi žürii esile selle sobimist antud ruumi ja esinduslikkust. Tegemist on terviklikuna mõjuva lahendusega, mis on staatiline, kuid samas dünaamiline kaasaegne pop-kunsti teos. Skulptuur paigaldati välisministeeriumi fuajeesse 9. detsembril 2015.

2. KINEETILINE     2. Preemia     autorid: Peeter Leinbock

Teise koha laureaati iseloomustas žürii järgmiselt – väga hea materjalide kooslus ja skulptuurile annavad palju juurde liikuvad detailid.

3. 360 KRAADI      3. Preemia     autorid: Oliver Soomets, Tõnis Hiiessalu, Bruno Lillemets

Kolmanda koha laureaadi puhul tõi žürii välja vaimuka skulpturaalse vormimängu, kuid mainis ka vastuolu maketi ja planšetil kujutatu vahel.[1] Nii Pekingi saatkonna kui ka peamaja ideekonkursi võidutööd teostame vastavas asukohas. II koha laureaadi auhinnapreemia on 950 eurot ja III koha laureaadi auhinnapreemia 475 eurot.

 

Viimati uuendatud: 24. Märts 2016

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.