Sa oled siin

Kindlustus

Reisikindlustus

Väga oluline on reisil viibimise ajaks hankida nõuetekohane reisikindlustus, mis kataks võimalike ravi-, haigla- ja esmaabikulude kõrval ka haigestunu tasuta kodumaale toimetamise ning hõlmaks teisi ootamatusi, nagu ära jäetud või hilinenud lennud, marsruudimuutused, krediitkaardi, sularaha või pagasi kaotsiminek jne.

Alates 1. maist 2004 saavad kõik Eesti Haigekassas kindlustatud isikud teises EL riigis ajutisel viibimisel koheselt vajaminevat arstiabi. EL riikides hakkas alates 1. juunist 2004 kehtima ühine ravikindlustuskaart, mis kinnitab, et isikul on kodumaa haigekassaga leping ning ta omab ravikindlustust. Ühtne ravikindlustuskaart on magnetkaart, mida Eesti haigekassa hakkas väljastama alates 1. augustist 2004. Plastikkaarte väljastavad haigekassa piirkondlikud osakonnad (osakondade ja büroode aadressid on kirjas aadressil www.haigekassa.ee).

Soovitav on aga lisaks kaasa teha ka reisikindlustus, mis katab vältimatu arstiabi kulud. Eesti Haigekassa poolt väljastatud ravikindlustuskaart annab Teile küll õiguse saada koheselt vajaminevat arstiabi, kuid seda arstiabi osutaja riigi seadusandluse järgi. See tähendab, et inimene peab kandma ka omavastutustasu, sest enamikes riikides pole arstiabi täiesti tasuta. Mõnes riigis on päris suured patsiendi omavastutustasud ja kui on tehtud reisikindlustus, siis poliis katab need kulud. Samuti ei kaeta ravikindlustuskaardiga transporti ühest riigist teise (näiteks kui juhtub raske õnnetus ja tahetakse ravi jätkata Eestis, kuid patsiendi transportimiseks on võimalik kasutada ainult lennutransporti) - harilikult katab riigist riiki transpordikulu jällegi reisikindlustus.

Kaart ei aita juhul, kui inimene läheb teise riiki eesmärgiga arstiabi saada.

Kui inimene haigestub Euroopa Liidu riigis, siis makstakse talle haigushüvitist ka välisriigi arsti poolt väljastatud tõendi alusel.

Eesti Haigekassa

Eesti tegutsevad kindlustusfirmad

Liikluskindlustus

Kindlustamata liiklusvahendiga reisimine on tänapäeval praktiliselt võimatu. Kontrolli iga riigi nõudeid, kuhu reisid või kust plaanid läbi sõita – kui liikluskindlustust tehtud ei ole, siis võidakse sõidukit riiki mitte lubada. Enamikus Euroopa riikides, samuti Põhja-Aafrikas kehtib nn roheline kaart (vt rohelise kaardi riikide nimekirja).

Kui sul on kehtiv sõidukikindlustus, korvatakse välismaal toimunud liiklusõnnetuse korral liikluskahjud õnnetusjuhtumi toimumiskoha liikluskindlustuse normide järgi. Välismaal liigeldes tuleb olla eriti hoolikas, ja järgida kohalikke liikluseeskirju ja lisatingimusi (nt naelkummid), sest trahvid rikkumiste eest võivad olla väga suured.

Enne reisi kontrolli, kas Su juhiload kehtivad ning kas auto tehnilised näitajad vastavad reisil läbitavate riikide nõuetele.

LOE LISAKS:

Tarbijaveeb

Viimati uuendatud: 11. Veebruar 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.