Sa oled siin

Afganistan

 

Eesti panus Afganistani ülesehitusse

Tsiviilpanus

Afganistan on üks maailma vaesemaid riike ja sealsed inimarengunäitajad on ühed madalamad. Suur osa riigi elanikkonnast elab täielikus vaesuses, eriti lesestunud naised ja nende lapsed. Ligi 70% inimestest on kirjaoskamatud. 46%-l Afganistani lastest puudub juurdepääs haridusele.

Suurimaks arenguprobleemiks on juba aastaid kestev ebastabiilsus ja julgeoleku puudumine, mille saavutamine on jätkusuutliku arengu eelduseks. Ent väljakutseid, millega Afganistan ja kogu rahvusvaheline üldsus silmitsi seisab, ei saa lahendada ainult sõjaliste vahenditega. Riigi ülesehituse õnnestumiseks on hädavajalik tsiviil- ja militaarpoole tihe koostöö. Eesti peab seejuures väga oluliseks erinevate rahvusvaheliste organisatsioonide, sh ÜRO, Euroopa Liidu ja NATO koostööd.

Abivajadused Afganistanis on suured ning Eesti panus selle maailma ühe vaeseima riigi abistamiseks on väga oodatud. Eesti tegevus Afganistanis tugineb Afganistani kontseptsioonile ja sellest tulenevalt ka valitsuse poolt kinnitatud arengukoostöö tegevuskavale. Arengukoostöö tegevuskava katab ajaperioodi 2011-2015 ning Afganistan on seal prioriteetseks arengukoostöö sihtriigiks.

2015. aastal on välisministeeriumi arengukoostööprojektide elluviimiseks Afganistanis planeeritud 1 100 000 eurot, millele lisanduvad tsiviilmissioonide kulud. Kokku on aastatel 2002-2013 Eesti toetus Afganistanile olnud üle 6 miljoni euro.

Arengukoostöö raames hetkel suuremad projektid Afganistaniga: 

  • Tallinna Ülikool nõustab Kabuli Ülikooli kolme IT-alase magistriprogrammi väljatöötamisel ja koolitab selle rakendamiseks afgaani doktorante, kes õpivad doktoriõppes Tallinna Ülikoolis.
  • Eesti Diplomaatide Kool viib läbi iga-aastaseid lühikursusi Tallinnas Afganistani diplomaatidele
  • MTÜ Mondo viib läbi erinevaid kursuseid (IT, inglise keel) Afganistani õpetajatele

    ning naistele ja tüdrukutele

Lisaks arenguprojektidele toetatakse tsiviilmissioonide eelarvest Eesti ekspertide osalemist EUPOL ja NTM-A missioonil. Täpsema ülevaate kõikidest Eesti toetustest Afganistani suunal leiab Eesti arengukoostöö andmebaasist.

 

Eesti panus Afganistani keskvalitsuse tugevdamisse

2010. aasta Kabuli konverentsil võttis Eestis kohustuseks aastaks 2012 suunata vähemalt 50% arenguabist läbi Afganistani keskvalitsuse. Seoses sellega toetab Eesti iga-aastaselt Maailmapanga poolt hallatavat Afganistani ülesehituse usaldusrahastut ARTF. ARTF-i kaudu finantseeritakse väga erinevaid valdkondi üle Afganistani, sh Eesti arengukoostöö jaoks olulisi valdkondi nagu tervishoid ja haridus. ARTF toel on nt rajatud on üle 800 uue kooli ja välja koolitatud on üle 45 000 õpetaja. Taastatud on rohkem kui 3000 km autoteid maapiirkondades ja suurt rõhku on pandud riigi energiavarustussüsteemide renoveerimisele.

Eesti erimissioon ja tsiviilametnikud Afganistanis

2006. aasta septembris lähetas Eesti Afganistani Helmandi provintsi pealinnas Lashkar Gah'is paikneva rahvusvahelise ülesehitusmeeskonda (PRT – Provincial Reconstruction Team) esimese tsiviileksperdi ja diplomaadi, kelle ülesandeks oli osaleda nii PRT töös kui ka täita Eesti diplomaatilise esindaja rolli Afganistanis. 2007. aasta sügisel avati Eesti erimissioon Kabulis, mille kaudu oli Eestil võimalus saada kohapealt vahetut infot, analüüse ning ettepanekuid, millistesse abi-projektidesse ja kuidas saab Eesti edaspidi Afganistani arengu toetamiseks parimal moel panustada. Kabuli erimissioon lõpetas töö 2014. aasta novembris.

Eesti mitteresideeruv suursaadik Afganistanis on Väino Reinart.

2008. aasta märtsist 2012. aasta juulini panustas Eesti tervishoiuekspertidega (Health Thematic Head) Suurbritannia poolt juhitavas Helmandi provintsi ülesehitusmeeskonnas PRT (Provincial Reconstruction Team). Eesti ekspertide ülesanneteks oli koordineerida Eesti ja rahvusvahelisi arengukoostööprojekte ning nõustada Helmandi provintsivalitsust tervishoiusüsteemi arendamisel. Tervishoiuekspertidena töötasid Afganistanis Argo Parts, Anu Raisma, Priit Paju ja Siim Nemvalts. Nende tubli töö kaasabil on tervishoiuteenuste kättesaadavus Helmandis oluliselt paranenud ja praeguse seisuga antakse järjest rohkem vastutust üle afgaanidele.

 

 

 

 
Viimati uuendatud: 21. August 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.