Sa oled siin

3. EESTI JA HISPAANIA MAJANDUSSUHTED

Majanduslepingud

 

Eesti ja Hispaania vahel on sõlmitud kõik peamised majanduslepingud, s.h. investeeringute soodustamise ja vastastikuse kaitse leping, topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise leping ja maanteetranspordi leping. Eesti ja Hispaania vahelised kaubandus- ja kalandusküsimused on reguleeritud Euroopa Liidu õigustikuga.

Kaubavahetus

Hispaania oli 2014. aastal Eestile 17. kaubavahetuspartner (0,9% kogu Eesti väliskaubanduskäibest).

Eesti ja Hispaania kaubavahetus 2009-2014. a (mln eurot )

  EKSPORT IMPORT
2009   41,5   71,1
2010   64,7   69,2
2011 163,5   80,2
2012 137,6 105,1
2013 108,1 138,0
2014 114,4 127,1

Allikas: Statistikaamet http://www.stat.ee

Eesti ja Hispaania kaubavahetus 2014. a (peamiste kaubajaotiste järgi)

Eesti eksport Hispaaniasse %
Masinad ja seadmed 66,2
Puit ja puittooted 6,2
Muud tööstustooted 4,2
Mineraalsed tooted 3,5

 

Eesti import Hispaaniast %
Valmistoidukaubad ja joogid 20,5
Masinad ja seadmed 15,1
Tekstiilitooted 15,0
Transpordivahendid 10.7

Allikas: Statistikaamet http://www.stat.ee

Investeeringud

 

Eesti Panga andmetel moodustasid Hispaania investeeringud Eestisse 2014. aasta 31. detsembri seisuga 30,2 mln eurot ehk 0,2% kõigist Eestisse tulnud otseinvesteeringust. Peamised sektorid: hulgi- ja jaekaubandus, töötlev tööstus ning kinnisvaraalane tegevus.

Eesti ettevõtted olid 2014. aasta 31. detsembri seisuga investeerinud Hispaaniasse 89,8 mln eurot ehk 1,7% kõigist välismaale tehtud otseinvesteeringutest. Kõige rohkem investeeriti kinnisvarasse.

Turism

 

Eesti turistide hulgas on Hispaania jätkuvalt populaarne sihtkoht. Ka hispaanlastel on huvi Eestisse reisimise vastu. Peamine probleem Eesti kui reisisihi turundamisel ja müümisel Hispaanias on nii elanikkonna kui ka reisifirmade madal teadlikkus Eestist, kuigi see on viimastel aastatel mõnevõrra tõusnud eeskätt tänu kruiisiturismile. Eesti sihtkohtadest on Hispaanias tuntuim Tallinn. Turistide arvu on aidanud suurendada Tallinna ja Barcelona vahelised otselennud, mida suvehooajal pakuvad lennufirmad Ryanair ja Vueling.

Eesti kui reisisihi tugevateks külgedeks peetakse “põhjamaisust” (jahedad suved ja rohelus vastandina Hispaania suvede kuumusele ja päikese käes kõrbenud taimestikule) ja seda, et Eesti on uus ja põnev sihtkoht.  “uus” s.t seda, et Eesti on uus sihtkoht, aga ka seda, et Eesti on suhteliselt hiljuti NSV Liidust vabanenud ja oma demokraatia taastanud riik,  (emotsionaalselt tekitab see hispaanlastes paralleele demokraatia taastamisega peale nelja aastakümmet kestnud Franco režiimi oma kodumaal). Eesti ühinemine Euroopa Liiduga on turismi seisukohalt oluline positiivne tegur, mis andis turismi arengule olulise tõuke, rõhutades Eesti euroopalikkust, mis  hispaanlastele kui Euroopa Liitu tugevalt toetavale rahvusele väga meeldib.

Hispaanlasele peab info kättesaadav olema voldiku, raamatu vms. näol, internet ei ole parim alternatiiv. Eriti oodatud on info ka teiste piirkondade ja mitte ainult Tallinna kohta, sest juba Tallinnas olnutel on mulje, et Eestis peab olema ka teisi ilusaid kohti, mida avastada. Teistest piirkondadest on seni enim huvi pakkunud Tartumaa ja Pärnumaa.

Eesti Panga välisreiside statistika kohaselt tegid 2014. aastal Eesti residendid Hispaaniasse 98 668 mitmepäevast külastust, mis on 7% rohkem kui 2013. aastal.

Hispaania residendid tegid 2014. aastal Eestisse 33 694 mitmepäevast külastust, mis on samuti 7% rohkem kui 2013. aastal.

Eesti majutusettevõtetes majutati 2014. aastal 25 929 Hispaania turisti, mis on 13% rohkem kui 2013. aastal.

Hispaania huvi Eesti vastu

Üha tihedamaks on muutunud ärisidemete otsingud Eesti ja Hispaania ettevõtete vahel. Hispaania ettevõtjat huvitab Eesti puhul soodne geograafiline asend, mis võimaldab arendada kontakte ka lähipiirkondadega (Skandinaavia, Venemaa). Samuti on levinud Eesti kui innovaatilise riigi maine. Eestit seostatakse saavutustega infotehnoloogia vallas ja kõrgelt kvalifitseeritud tööjõuga ning ühinemine Euroopa Liiduga on hispaanlaste huvi ärikontaktide vastu oluliselt tõstnud (näiteks infrastruktuuriettevõtted).

28. jaanuaril 2009 loodi MTÜ Eesti-Hispaania kaubanduskoda, mille peamisteks eestvedajateks on Hispaania ettevõtjad.

Viimati uuendatud: 26. Mai 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.