Sa oled siin

3. ÄRIKESKKOND

Ärikeskkonna iseloomustus

Andorra ärikeskkonda iseloomustab:

 • noor ja kvalifitseeritud tööjõud;
 • lihtne juurdepääs administratsioonile;
 • väga hea telekommunikatsioonivõrk;
 • kahe suure rahvusvahelise lennujaama – Toulouse’i ja Barcelona - lähedus. Kõige lähemal olev lennujaam on Perpignan   Prantsusmaal (128km);
 • tööandjasõbralik sotsiaalkindlustussüsteem;
 • Andorra keskmine maksukoormus on vaid pool Euroopa keskmisest.


2010. aastal oli Andorras registreeritud 8 781 firmat, 84% neist olid 1-5 töötajaga firmad (7 361). Rohkem kui 100 töötajaga firmasid on kõigest 52.
Keskmine kuupalk on viimaste aastate jooksul kasvanud – 2010. aasta seisuga on keskmine kuupalk 1 949,35 eurot. Suurimaid palku, keskmiselt 3000–4000 eurot kuus, makstakse finants- ja energeetikasektoris. Kuna põlisrahvast on Andorras vähe, siis on suur osa tööjõust välismaalased.
 

Ettevõtlusvormid

Andorras enimlevinud ettevõtlusvormid on:

 • Aktsiaselts (Societat Anònima – S.A.) – algkapitali nõue 60 000 eurot;
 • Osaühing (Societat de Responsabilitat Limitada – S.L.) – algkapitali nõue 3000 eurot.

Mõlema ettevõtlusvormiga seonduvat reguleerib 18. oktoobril 2007. a vastu võetud seadus 20/2007 (Llei de societats anònimes i de responsabilitat limitada), mida on muudetud seadustega 4/2008 ja 93/2010.

Maksud

Andorra on tänu madalale maksukoormusele atraktiivne riik ettevõtluseks. Otseste maksudena kogutakse järgmisi riiklikke makse:

 • Ettevõtte tulumaks 10%, millega maksustatakse juriidilisi isikuid (kehtivad soodusmäärad rahvusvahelises kaubanduses või finantssektoris tegutsevatele firmadele (Impost sobre societats);
 • Majandustegevuse tulumaks 10%, millega maksustatakse füüsiliste isikute majandustegevust (Impost sobre la renda de les activitats econòmiques);
 • Mitteresidentide tulumaks 10%, millega maksustatakse Andorras teenitud tulu juriidiliste või füüsiliste isikute poolt, kes ei ole riigi maksuresidendid (maksumäära osas mitmeid erisusi, täpsemalt seadustest 94/2010 ja 18/2011) (Impost sobre la renda dels no-residents fiscals).


Kaudsete maksude osas viiakse Andorras hetkel läbi ulatuslikku maksureformi, mis jõustub 01. jaanuaril 2013. aastal. Seni kehtinud kaudsete maksude asemel hakatakse koguma uut ühtset kaudset maksu (Impost general indirecte - IGI). Selle Eesti mõistes käibemaksuga hakatakse maksustama kõiki tooteid, s.h. importkaupu, ja teenuseid. Üldiseks maksumääraks kujuneb 4,5% (soodusmäär 0-1%). Tavapärasest kõrgemat, 9,5%-list maksumäära hakatakse rakendama pangandustehingute ja finantsteenuste puhul.
Kohalik omavalitsus kogub otseseid makse varalt, majandustegevuselt ja rendilt.

Üksikisiku tulumaks Andorras puudub.

Vaata lisaks:
Andorra maksusüsteem: http://www.adi.ad/en/CompetitiveTaxSystem (inglise keeles) ja http://www.impostos.ad/ (katalaani keeles);
Andorra maksuseadused: http://www.duana.ad/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=20 (katalaani keeles).
 

Välisinvesteeringud

Välisinvesteeringuid reguleerib 21. juunil 2012 vastu võetud vastav seadus (Llei d’inversions estrangeres). Investeerimishuvi korral tasub ühendust võtta Andorra Arengu ja Investeeringute Agentuuriga.

Andorra Arengu ja Investeeringute Agentuur

Andorra Arengu ja Investeeringute Agentuur (Andorra Development and Investment - ADI) on ettevõtlust toetav organisatsioon, mis aitab välisfirmadel kohaneda ja toime tulla Andorra ettevõtluskliimas, s.h. abistatakse ettevõtte asutamisel ja arendamisel. Sel eesmärgil on loodud advokaatidest, juristidest, ökonomistidest ja maksuekspertidest koosnev nõunike/konsultantide võrgustik. ADI ülesanneteks on mh. ettevõtluse mitmekesistamine, ettevõtete toetamine rahvusvahelistumisel, nende konkurentsivõime parandamisel innovatsiooni ja teadusuuringute rakendamise kaudu, uute finantseerimisallikate leidmisel ja uute strateegiate arendamisel.

Osutatakse järgmisi teenuseid:

 • dokumentide ettevalmistamine, koostamine;
 • koolitus (erinevad seminarid);
 • projektijuhtimine – aidatakse arendada projekte Andorras;
 • majandus- ja rahandusjärelvalve;
 • info haldustoimingute kohta.

Andorra Arengu ja Investeeringute Agentuur
Andorra Development and Investment

C/ Prat de la Creu, 59-65, escala A, 1r pis
AD500 Andorra la Vella
Principat d’Andorra

Tel.: +376 81 20 20
Faks: +376 81 20 21
E-mail: info@adi.ad
http://www.adi.ad/en

Viimati uuendatud: 10. Oktoober 2012

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.