Sa oled siin

1. ÜLDINFO

 

Andorra Vürstiriik loodi 1278. aastal ja tema põhiseadus kiideti heaks 1993. aasta referendumil. Vürstiriiki valitsevad kaks kaasvalitsejat, kelleks on episkopaalse kaasvalitsejana Seu d'Urgelli (piirile lähim Hispaania linn) piiskop Joan Enric Vives I Sicilia ja Prantsuse kaasvalitsejana president François Hollande. Vürstiriik jaguneb 7 haldusüksuseks.

Seadusandlikku võimu teostab Andorras 28-liikmeline Ülemkogu (Consell General d’Andorra). Täidesaatvat võimu esindab Valitsus (Govern d’Andorra) eesotsas peaministriga, kes valitakse Ülemkogus ja kinnitatakse ametisse kaasvalitseja poolt. Praegune peaminister on Antoni Martí. Peaminister nimetab ametisse valitsuse, kuhu lisaks valitsusjuhile kuulub 8 ministrit: rahanduse ja avaliku halduse minister, majandusminister, välisminister, sise- ja justiitsminister, tervishoiuminister, haridusminister, turismi- ja keskkonnaminister ning kultuuriminister. Kõrgeimat kohtuvõimu teostab Konstitutsioonikohus (Tribunal Constitucional).

Andorra on üks väheseid riike, kus välismaalasi elab rohkem kui kohalikke. 2013. aasta andmete kohaselt on vaid 49,7% elanikkonnast andorralased. Kõige enam elab Andorras hispaanlasi (24,5%), portugallasi (13,7%) ja prantslasi (3,8%). 37% rahvastikust on vanuses 35-64 aastat.

Vaata lisaks: Andorrat tutvustav trükis (2015) (PDF) (katalaani keeles)

Viimati uuendatud: 25. November 2015

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.